USA chtějí sankce proti bohatým Maďarům: Za podporu premiéra Orbána

16. 5. 2019
06:55

Spojené státy mají připraveny sankce proti osobám z okolí Viktora Orbána, ale zatím je neuplatňují v naději, že maďarský premiér dostojí svým slibům a zůstane věrný Západu. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené se situací v Bílém domě. Orbána v pondělí přijal prezident Donald Trump, který předsedu maďarské vlády označil za vůdce respektovaného po celé Evropě.

Sankcemi by měli být postiženi nejbohatší Maďaři, z nichž někteří vlastní média podporující Orbána. Přední činitelé americké vlády doufali, že Orbána během pobytu ve Washingtonu přesvědčí, aby se zavázal k respektování amerických zájmů, například dovozem amerického zemního plynu, ratifikací dlouho dojednávané zbrojní dohody s USA nebo blokováním čínských společností, které chtějí v Evropě vybudovat internetovou infrastrukturu příští generace, napsal newyorský list.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí na dotaz ohledně sankcí odpověděl, že „vláda Spojených států se nezdráhá projevit obavy z jednání našich spojenců v NATO, pokud takové obavy má“. Někteří členové Kongresu ale dávají přednost tvrdšímu postupu, napsal The Wall Street Journal. „V době, kdy se USA snaží bránit agresi Kremlu v Evropě, jsme hluboce znepokojeni těsnými vztahy mezi naším partnerem v NATO a Moskvou,“ napsali v dopisu do Bílého domu republikánští a demokratičtí členové senátního zahraničního výboru.

Terčem sankcí by se podle The Wall Street Journal mohl stát Lőrinc Mészáros, Orbánův přítel z dětství, který se za jeho vlády stal miliardářem. Sankce by mohly být uplatněny v rámci takzvaného Magnitského zákona, který vládě USA umožňuje postihnout v zahraničí osoby porušující lidská a občanská práva. Sankce by mohly zasáhnout i Orbánova zetě Istvána Tiborcze nebo šéfa premiérovy kanceláře Antala Rogána.

anonym01 ( 17. května 2019 08:59 )

NAZRALI SE Z DOTACI ZAPADNICH MILIONARU JAK DOBYTEK MAJI VYZRANY PANDERA. RADI BY PLACHLI BEZ PLACENI. I NASI ZEMI OHROZUJE VLADA A PRESIDENT .

anonym01 ( 17. května 2019 08:56 )

TO BUDE ZASE CHUDEJCH RUDEJCH. VOLILI JSTE ZEMANA? NIC HEZKYHO NAM TO NEPRINESE

anonym01 ( 17. května 2019 08:53 )

CINSKA HUAWEI S KELNEREM OKRADAJI CESKE OBCANY!!! TA DATAMARTA NOVAKOVA BYLA FAKT SMESNA

anonym01 ( 17. května 2019 08:50 )

NO , MYSLIM, ZE TO ODNESOU I NABOUCHANY PENEZENKY MILIARDARU. JAK MADARSKYCH TAK POPR TECH CESKYCH. HUAWEI BY SE MELY VZTAHOVAT SANKCE!TY KTERI ZAVEDOU DO PRAXE SMIROVANI HUAWE , MELI BY ZAPLATIT! SANKCE, SANKCE A CO NEJTVRDSI HLAVNE PRO CECHY. OBCANE NEMAJI CO ZTRATIT RUDI OLIGARCHOVE ANO

anonym01 ( 17. května 2019 08:47 )

TAK TOHLE BY BYL NEJLEPSI LEK NA OLIGARCHY I U NAS. DO TOHO! HLAVNE JEZEDAKY.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa