Trump hřímá: „Chtějí nás dál okrádat.“ Čína prý doufá v jeho konec v Bílém domě

Aktualizováno -
12. května 2019
08:20
Autor: ČTK - 
10. května 2019
06:50

USA zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clem ve výši 25 procent místo nynějších 10 procent. Čína podle agentury Reuters vyslovila nad zvýšením cel politování a uvedla, že bude nucena učinit odvetné kroky. Prezident USA Donald Trump však nyní podezírá Čínu, že jednání o nové obchodní smlouvě protahuje v naději na vítězství demokratů v prezidentských volbách 2020, které by mohly do Bílého domu přinést změnu. Trump použil ostrá slova o tom, že Čína chce dál USA „okrádat“.

Prezident USA Donald Trump rozehrál s Čínou vysokou hru o nové nastavení obchodních vztahů, jejíž zatím posední etapou je pohrůžka uvalení cel na téměř veškerý dovoz z Číny. Opatření se má dotknout zboží, jehož roční hodnota činí zhruba 300 miliard dolarů (6,9 bilionu Kč). Oznámení přišlo jen krátce poté, co bez dohody skončilo 11. kolo obchodních jednání mezi zástupci Číny a USA.

V jednání podle prezidentova tweetu Čína „krutě prohrává“, , a proto chce čekat na výsledek voleb, které mají příští rok na podzim rozhodnout o osobě příštího amerického prezidenta. Peking doufá, že bude mít štěstí a vyhraje demokratický kandidát. „V takovém případě by mohli dál USA okrádat o 500 miliard dolarů ročně.Jediný problém spočívá v tom, že vědí, že vyhraju já,“ vzkázal Trump.

Trump: Vybírám rád velká cla

„Pokud se bude vyjednávat během mého druhého mandátu, bude pro ně dohoda mnohem horší. Měli by se do toho raději pustit hned, i když VELKÁ CLA vybírám rád!“ zdůraznil také Trump.

Celní válka mezi oběma velmocemi se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů.

Ve stejnou dobu vstoupila v platnost pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny. O dalších clech ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů, Trump rozhodl v polovině června.

Následovala cla ve výši deseti procent na zboží v objemu 200 miliard dolarů, která se nyní zvedla na 25 procent. Podle agentury Bloomberg poslední jednání přinesla jen nepatrný pokrok.Ještě před začátkem čtvrtečních rozhovorů Trump řekl, že dostal od svého čínského kolegy Si Ťin-pchinga dopis. Ve se čtvrtek sešel s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a ministrem financí, aby spolu projednali možnosti, jak předejít neúspěšnému jednání o dohodě. Trump řekl, že rozhovory se Čína snaží sabotovat tím, že chce znovu otevřít již dohodnuté části nových ujednání.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marais ( 12. května 2019 09:49 )

Nechápu, že zavedení cla na všechno zboží z Číny někdo nazývá obchodní válkou.

peyotl ( 12. května 2019 09:10 )

Američaní dluží na koho se podívají, nejvíce Číně. divím se že je nenapadli aby dluh zmázli

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít