„Žlutým vestám“ dochází dech: 25. pochod byl bez násilí, klesá i počet aktivistů

Autor: ČTK, for - 
4. 5. 2019
20:36

JUž 25. sobotní mobilizace protestního hnutí „žlutých vest“ podle všeho naplnila očekávání o slabé účasti. Ze shromáždění ve Francii zatím nebyly hlášeny žádné násilnosti. Stoupenci hnutí ráno zablokovali kruhové objezdy na jihu Francie, čímž se vrátili k původní podobě manifestací. V Lyonu a Metách se „žluté vesty“ připojily k pochodům za boj proti změnám klimatu.

Podle agentury AFP je na shromážděních, která jsou namířena proti sociální a finanční politice vlády, cítit hněv jako doposud, ale také únava. Podle francouzského ministerstva vnitra přišlo do 18:00 na akce po celé Francii jen 18 900 lidí, přičemž před týdnem vláda ve stejnou denní dobu hovořila o více než 23 tisících účastnících.

Z vládních čísel vyplývá, že účast při sobotních „mobilizacích“ postupně klesá a sobotní údaj představuje nové minimum. Organizátoři protestů pravidelně uvádí mnohem vyšší čísla než vláda, avšak i jejich 60 tisíc z minulé soboty představuje pokles oproti předchozím týdnům a statisícům lidí, kteří se podle úřadů účastnili prvního protestu 17. listopadu.

„Je tady určitá únava. Je to již 25 týdnů, co jsme přerušili své životy, abychom alespoň znovu našli jistou důstojnost,“ řekl AFP na shromáždění v Bordeaux 61letý José. Přiznává, že protivládnímu hnutí „trošku dochází dech“.

Blokády kruhových objezdů 

V Paříži v sobotu úřady povolily tři manifestace „žlutých vest“. Podle ministerstva vnitra na ně dorazilo 1460 lidí, což je o 1140 méně, než registrovala vláda před týdnem. Hlavní pochod v podvečer v poklidu dorazil na náměstí de la Nation na východě metropole, informovala televize BFM TV. Několik desítek demonstrantů také přišlo na letiště Charlese de Gaulla v rámci protestu proti privatizaci pařížských letišť.

Na některých místech vyzývali aktivisté k opětovným blokádám kruhových objezdů, které charakterizovaly první týdny hnutí, zpočátku namířeného proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Televize France 3 informovala, že lidé v sobotu ráno zaplnili křižovatky na jihu Francie od Montpellier po Toulouse.

Žluté vesty už po 25 protestovaly proti vládě. Poslední sobotní protesty se obešly bez zraněníŽluté vesty už po 25 protestovaly proti vládě. Poslední sobotní protesty se obešly bez zranění | ČTK

V Lyonu se „žluté vesty“ přidaly k manifestaci mládežnického hnutí Youth for Climate, jehož stoupenci po celé Evropě v posledních měsících požadují větší úsilí politiků v boji s globálními klimatickými změnami. V Metách se zase stoupenci protivládního hnutí účastnili „světového pochodu za ekologickou a sociální spravedlnost“. Akce, na niž přišlo několik tisíc lidí, se ve městě na severovýchodě Francie konala v předvečer setkání ministrů životního prostředí Francie, Německa, Itálie, Británie, Spojených států, Kanady a Japonska.

Příčinou slabší účasti na protestech mohou být podle médií i středeční prvomájové demonstrace, jichž se žluté vesty účastnily po boku odborářů. Odhaduje se, že na akce dorazilo 150 tisíc až 300 tisíc lidí.

Demonstranti v panice vnikli do nemocnice

V Paříži se pochod neobešel bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Solidaritu se žlutými vestami vyjádřily v článku otištěném v sobotu deníkem Libération francouzské kulturní osobnosti, mezi nimi herečky Juliette Binocheová a Emmanuelle Béartová, spisovatelé Édouard Louis a Annie Ernauxová a dalších 1400 lidí. V článku, který vyšel pod titulkem Žluté vesty: Nejsme naivní, se tvrdí, že mocenský systém se „snaží hnutí žlutých vest zdiskreditovat a potlačit, zatímco největší hrozba je ekonomická a sociální“.

Signatáři soudí, že základními požadavky hnutí je přímější demokracie, větší sociální a fiskální spravedlnost a také radikálnější postup při řešení naléhavých ekologických hrozeb. „Žluté vesty, to jsme my,“ tvrdí autoři textu, kteří přiznávají, že jsou „touto historickou mobilizací“ zasaženi. Snaha potlačit hnutí se prý stupňuje, jedním z příkladů je legislativa, údajně namířená proti vandalům, ale ve skutečnosti zesměšňující základní svobody.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Desterz ( 5. května 2019 08:27 )

Dochází dech? Vzhledem k prohlášení, kterým Makron před pár dny de
facto přiznal svou porážku ve snaze odolat protestům naštvaných občanů,
bych řekl že už jde jen o doznívající efekt těch, kterým jejich
vítězství přijde stále ještě malé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa