Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Macron „žluté vesty“ neuklidnil. V Paříži i Štrasburku je krotil slzný plyn

Aktualizováno -
27. dubna 2019
21:28
Autor: ČTK - 
27. dubna 2019
15:55

Dva dny poté, co prezident Emmanuel Macron slíbil Francouzům nižší daň z příjmu a některá sociální opatření, vyrazily tisíce lidí do ulic k dalším protestům takzvaného hnutí žlutých vest. Největší davy se během už 24. protestní soboty sešly ve Štrasburku a Paříži, policisté proti agresivnímu davu použili slzný plyn. Některé demonstranty k účasti na dnešním pochodu přiměl přímo Macronův čtvrteční projev. Podle ministerstva vnitra přesto přišlo méně lidí než minulý týden.

„Byla to pro mě nová motivace,“ řekl agentuře AFP osmapadesátiletý Pascal Harter, který je jedním z přibližně dvou tisíc účastníků protestu v centru Štrasburku. Obsah Macronova projevu zhodnotil výrazem „blabla“, neboť prezident podle něho nepřišel s žádnými konkrétními plány.

Skupina demonstrantů se podle agentury Reuters pokusila proniknout k budově Evropského parlamentu, který v tomto alsaském městě sídlí. Úřady ale kvůli obavám z násilností, které páchali někteří účastníci minulých protestů, okolí evropské instituce uzavřely. Když se část davu pokoušela proniknout přes zábrany, použili policisté slzný plyn. Někteří protestující po nich začali házet kamení a jiné předměty.

Dva lidé byli při potyčkách zraněni, 26 jich policie předvedla k výslechu, informoval web listu Le Parisien. Podle organizátorů má štrasburská akce mezinárodní přesah, neboť na ni zavítali demonstranti z Německa, Itálie či Belgie.

Vedle žlutých protestovaly i červené vesty

Více než 5 tisíc lidí se sešlo v Paříži, kde organizátoři uspořádali dva různé pochody. Jeden z nich měl za cíl upozornit na údajně nevyvážené zpravodajství, které o žlutých vestách přinášejí francouzská média. Jeho trasa proto vedla od centrály rozhlasové stanice Radio France přes sídla dalších médií.

Do druhého pochodu vyrazili vedle účastníků ve žlutých vestách také lidé ve vestách červených, které svolala odborová organizace CGT. Kvůli podezření z porušení zákona zadržela policie ve francouzské metropoli 14 lidí.

Více než 2 tisíce lidí se sešly k protestům v Bordeaux a Toulouse. Asi 1000 protestujících vyrazilo do ulic Marseille, Montpellieru či Rennes, stovky lidí protestovaly v Lyonu či Nantes.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že k 19:00 SELČ úřady registrovaly po celé Francii 23 600 protestujících, zatímco před týdnem jich bylo téměř 30 tisíc. Organizátoři odhadli dnešní účast na 60 tisíc lidí.

Protesty trvají už od listopadu

Celostátní protesty vypukly loni v listopadu a zpočátku mířily zejména proti zvyšování cen pohonných hmot a růstu dalších životních nákladů. Když vláda zdražení paliv zrušila, obrátili se demonstranti proti celé Macronově ekonomické a sociální politice.

Prezident v reakci na protesty uspořádal celonárodní debatu a na jejím základě ve čtvrtek přislíbil snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na inflaci či konec rušení škol a nemocnic.

K ukončení protestů ale Francouze nepřiměl a část veřejnosti se domnívala, že jeho projev naopak zvrátí klesající křivku účasti. Prvních listopadových protestů se podle ministerstva vnitra účastnilo přes 280 tisíc lidí, těch zatím posledních údajně kolem 30 tisíc, dosud nejméně jich bylo začátkem dubna 22 tisíc.

Zobrazit celou diskusi