Miliardy na Notre-Dame rozlítily žluté vesty: „K bídě jsou oligarchové neteční“

Autor: ČTK - 
18. dubna 2019
13:40

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru, vyvolala ve Francii debatu o „selektivní štědrosti“. Země se už pět měsíců potýká s protesty hnutí takzvaných žlutých vest, kterým vadí údajně klesající kupní síla obyvatel. Stále nižší jsou také dary, které plynou na pomoc chudým, informovala ve čtvrtek agentura AFP.

„Když můžou dát desítky milionů na rekonstrukci Notre-Dame, ať nám přestanou říkat, že nemají na řešení naléhavých sociálních problémů,“ postěžoval si Philippe Martinez, generální tajemník CGT, jednoho z hlavních francouzských odborových svazů.

Po pondělním požáru přislíbily firmy na obnovu katedrály Notre-Dame stovky milionů eur: dvě stě milionů eur chce dát rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové i rodina Arnaultových, které patří koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží; sto milionů hodlá přispět miliardář François-Henri Pinault a nadace energetické společnosti Total. Miliony eur hodlají darovat také společnosti JCDecaux, Société Général, Axa či Disney.

Symbolická náhoda 

Jedna ze známých tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová si na sociálních sítích postěžovala na „netečnost velkých společností k bídě ve společnosti“, když jsou zároveň během jedné jediné noci schopny na Notre-Dame dát „tak šílené prachy“. Použila přitom slangový výraz, který před časem zazněl z úst prezidenta Emmanuela Macrona v debatě o sociálních dávkách. Hlava státu si za to vysloužila ostrou kritiku.

Symbolický je v této debatě přitom fakt, že měl Macron svou reakci na několikaměsíční protesty žlutých vest oznámit právě v den, kdy začala katedrála Notre-Dame hořet. Odvysílání jeho předtočeného projevu bylo kvůli neštěstí odloženo na neurčito.

„Že oligarchové dávají (peníze) na Notre-Dame, je sice dobré, příkladnost v daňových otázkách by ale byla ještě lepší,“ napsala na twitteru v reakci na záplavu darů na obnovu vyhořelého chrámu další výrazná postava žlutých vest Benjamin Cauchy.

Mnoho lidí také upozorňuje, že štědrost, jakou prokázaly velké firmy ve vztahu k obnově Notre-Dame, přichází v době, kdy organizace bojující proti chudobě dostávají stále méně darů.

Video Obří požár zachvátil slavnou katedrálu v Paříži: Notre-Dame v mohutných plamenech. - Reuters

Katolický spisovatel Erwan Le Morhedec na twitteru vyzval ty, kteří by svůj příspěvek na obnovu katedrály považovali vzhledem k vysokým darům od velkých firem za „směšný“, a raději by jej proto neposlali, aby dali své peníze organizacím, které „pečují o živé chrámy“.

Peněz na charitu ve Francii ubývá

Také senátorka Esther Benbassaová na twitteru uvedla, že sní o takovém „spontánním a masivním nadšení ve prospěch organizací a struktur, které bojují s extrémní chudobou, sociálním vyloučením a bezdomovectvím“.

„400 milionů pro Notre-Dame, děkujeme Keringu, Totalu a LVMH za vaši štědrost: máme velký vztah k místu pohřbu abbého Pierra,“ napsala na twitteru Nadace abbého Pierra, katolického duchovního známého svou péčí o bezdomovce. „Ale máme rovněž velký vztah k tomu, za co bojoval. Pokud byste mohli přidat jedno procento pro chudé, udělalo by nám to velkou radost,“ dodala nadace.

V roce 2018 poprvé za desetiletí výše darů poskytnutých 22 předním charitativním organizacím ve Francii klesla a to o 4,2 procenta. Podle nevládních organizací je za tímto jevem především horší životní situace důchodců, kteří jsou charitě tradičně nejvíce nakloněni. Za další důvod organizace označily i loňské zrušení ISF, tedy solidární daně z bohatství, které prosadil prezident Macron. Ve snaze snížit svůj daňový základ totiž bohatí lidé v době platnosti ISF často dávali mnohem více peněz právě na charitu.

denisa1452 ( 23. dubna 2019 16:17 )

no zajímavé, stejně se chtějí všichni jen zviditelnit, ale aby přispěli na něco důležitějšího kde je to opravdu potřeba tone...

kaonkl ( 19. dubna 2019 23:56 )

Upřímě se vám nedividím, mě je 17 let, ale to co vidím na tomto světě se mi tak příčí. Lidi v dnešní době jsou velmi povrchní, a sobecký. Na prvním místě mají vždycky jenom sebe, a to co z toho budou mít. Upřímě mít hodně peněz jako ty lidi co přispěli na Notre-Dame tak se za sebe normálně stydím. Je sice milý že dají peníze na starou budovu která má historiji, ale upřímě řečeno myslím si že to udělali hlavně jenom kvůli publicitě. Psal by blesk o tom že támhle jeden millionář koupil část část deštného pralesa aby zachránil exotycké druhy zvířat které vymírají? Nebo že založil skupinu na sbírku plastů v oceánu protože naše plasty zabijejí vše co v oceánu žije, a dokonce se plasty oběvily a nejhlubší místě v oceánu, což už je teda katastrofa. Lidé s tím nic nedělají protože o tom nic neví, a to je velmi špatně. Proto se vám nedivím že tohle píšete, jak jsem již řekla je mi 17 let, ale tyhle věci nikdy nebudu schopna na světě překousnout, a bojím se že pokud lidstvo bude takhle pokračovat, tak Zemi zabijeme, a to ji přitom máme chránit.

Diginka ( 18. dubna 2019 19:40 )

Na příspěvcích je vidět jak jsme zdegenerovaný národ, kolik zla a nevědomosti v některých lidech nechala socialistická výchova. To, že i my pošleme peníze na Notre Dame , na to jsem za náš národ pyšná. Je to památka, která má úžasnou historickou cenu a potom ještě cenu pro křesťany, kterých taky není zrovna málo. I nevěřící, pokud navštívili toto místo v Paříži se sklonili a museli uznat jeho vyjímečnou pozitivní moc. Notre Dame není mrtvá památka, je to místo, které žije. Kdo navštívil Paříž mi dá za pravdu. To že pošleme peníze na obnovu této památky nás řadí mezi kulturní národ a alespon v tento moment se nemusím stydět za to , že patřím do Čech.

kaonkl ( 18. dubna 2019 18:46 )

Muzete mi prosim nekdo rict proc lide prispivaji milliony na starou budovu, ale na plice nasi planet jako je Amazonsky destny prales ktery potrebujeme se neprispiva nic, a k tomu se jeste ten prales vic devastuje, Jen proto abychom meli Vic mista na parkovani.To teda asi nikdy nepochopim. Uprime, co je dulezitejsi, mit historickou budovu, ci cistou a zdravou planetu. Nevim Jak vi, ale ja jsem pro zdravou planetu, protoze to je pro dobro vsech, ne Jen pro konkterni zemi.

jara261 ( 18. dubna 2019 18:46 )

TOTO CO SE STALO BYLA ISIS MSTA A ZÁROVEŇ ZÁSADNÍ ÚDER JAKO BYLA SOVĚTSKÁ AURORA.BUDE 3 SVĚTOVÁ VÁLKA?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud