Dým od oltáře a déšť jisker: Svědek popsal apokalypsu uvnitř katedrály Notre-Dame

16. 4. 2019
11:44

První svědci vkročili do katedrály Notre-Dame poté, co se hasičům podařilo požár dostat pod kontrolu. Oheň ale ještě nebyl zcela uhašený. Střecha prohořela. Vzduchem poletovaly žhavé uhlíky. Na zemi bylo zase brouzdaliště, jak se hasiči snažili oheň zkrotit miliony litrů vody čerpanými z řeky Seiny. Loď katedrály vypadala jako po apokalypse. Z ohořelých předmětů ještě stoupal dým, ale jedno bylo možné naštěstí říct hned: katedrálu Notre-Dame se podařilo uchránit před úplnou zkázou. To jsou některé z postřehů reportéra Roberta Hardmana, který se dostal dovnitř poničené katedrály jako jeden z prvních novinářů.

Pařížská dominanta, katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí večer. Kolem půlnoci se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu. Zbytky požáru likvidovali celou noc. Jejich práci mohlo několik vyvolených sledovat v úterý brzy ráno přímo v hlavní lodi katedrály. Jedním z nich byl i reportér Robert Hardman, korespondent deníku Daily Mail.

„Stojím uvnitř katedrály vedle francouzského premiéra. Ze zbytků střechy z 12. století stále padají jiskry a kousky ohořelého dřeva,“ popsal novinář. Dřevěné vybavení katedrály z drtivé většiny zničily plameny. Kolem oltáře ležely ohořelé kusy zřícených krovů, ze kterých ještě stoupal dým. Jednou z mála věcí v hlavní lodi, které přežily bez úhony, byl zlatý kříž visící nad oltářem.

Prohořelá a poborcená střecha v brzkých ranních hodinách stále ještě žhnula rudým světlem ohně a ze stropu padaly kousky ohořelého dřeva. Pod nohama novináře zase tekly proudy vody.

Hardman připomněl, že experti dlouhé roky upozorňovali na špatný stav katedrály. „Objevilo se mnoho spekulací, co za požár může. Podle oficiálních informací to vypadá, že oheň vznikl náhodou,“ vysvětlil Hardman.

Podle něj první neponičenou součástí interiéru, kterou zaznamenal, byl velký kříž u oltáře. Pohled na něj ho naplnil nadějí, že chrám je z nejhoršího venku. O několik hodin později přišla zpráva o definitivním uhašení slavné památky.

Škody jsou obrovské, ale nebýt obětavé práce hasičů, mohlo být mnohem hůř. „Můžu říct, že katedrála Notre-Dame není zcela zničená. Hlavní dominanty, 850 let staré věže se nezřítily,“ dodal britský žurnalista.

Video Obří požár zachvátil slavnou katedrálu v Paříži: Notre-Dame v mohutných plamenech. - Reuters
1080p 720p 360p

bonbonka ( 16. dubna 2019 12:39 )

Hlavně se české celebrikety nezapomeňte ozvat, jak je vám to moc a moc líto. Trapky ala Krainová a spol. To máte zapotřebí ? Osobně toto ohřívání slavné polívčičky beru jako rouhání. že vám není hanba.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa