Dívka si odmítla vzít muže, který za ni nabídl 40 krav. Bratři ji ubili k smrti

Autor: Mii - 
30. dubna 2019
12:05

Chtěla se vzepřít tradici, jenže ji to stálo život. Mladá žena (†20) z Jižního Súdánu zemřela poté, co se odmítla vdát za muže, kterého jí vybrala rodina. Muž nabízel jako věno 40 krav, což rodiče velmi lákalo. Žena se ale chtěla oženit z lásky, a tak řekla, že si ho nevezme. Její chování rozhněvalo jejího otce, který nařídil jejím bratrů, ať ji potrestají. Bratři ji nakonec ubili k smrti.

Vše se seběhlo ve městě Yirol ve středu země, informoval pro Radio Tamazuj jihosúdánský ministr informací Taban Abel. Policie podle něj už oba bratry zatkla, nyní čelí obvinění z vraždy. Do vazby byl umístěn i otec dcery. „Byl to on, kdo nařídil, aby jeho dceru zabili, protože se odmítla vdát,“ popisoval Abel.

Podle něj byl útok hanebný, přiznal ale, že nucené sňatky zůstávají být problém, se kterým se Jižnímu Súdánu nedaří bojovat. „Tento barbarský akt vyžaduje okamžitou odezvu vlády. Už je to druhý případ podobného druhu, protože loni ubil jiný otec svoji dceru k smrti, i když byla těhotná,“ vyjádřil své rozhořčení ministr.

Věno je hlavní důvod, proč rodiny své dcery do nucených sňatků tlačí. Často jsou nuceny vdát se i v mladším věku než v 18 letech. Loni například přilákal pozornost případ, kdy rodina násilně provdala svoji dceru (16), kterou před tím dražila na facebooku.

Mladá žena jako věc k zobchodování

Podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) je 52 procent jihosúdánských dívek již v 18 letech provdaných. Přitom článek 17 ústavy země říká, že každá dívka musí se sňatkem souhlasit. Nucené svatby jsou tak porušováním ústavních práv Jihosúdánek, jak připomíná regionální ředitel pro východní Afriku Joan Nyanyuki z Amnesty International.

„Sňatky a zabíjení nejen, že nejsou legální, ale jsou také nehumánní. Voláme vládu, ať okamžitě zúčastněné osoby potrestá,“ říká Nyanyuki. „Patriarchální praktika nuceného provdávání mladých dívek a žen je krutou manifestací velké nerovnosti mezi muži a ženami v Jižním Súdánu. Místo toho, aby byly ženy vnímány jako právoplatné členky společnosti, se k nim chovají jako ke komoditám,“ dodal humanitární pracovník.