Převrat v Súdánu: Prezidenta viněného z genocidy zatkli, moc převzala armáda

Autor: ČTK, tva - 
11. 4. 2019
14:44

Súdánský prezident Umar Bašír byl zatčen. Oznámil to dnes súdánský ministr obrany s tím, že armáda svrhla režim a nejvyššího ústavního činitele zadržela. Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. Předchozí nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že Bašír je v domácím vězení.

Vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Podle ministerstva obrany zemi bude po dvouleté přechodné období řídit vojenská rada. Na tři měsíce je v zemi vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení.

Ministr obrany Avad ibn Auf, který před kamery předstoupil ve vojenské uniformě, také oznámil, že v Súdánu budou uzavřeny hranice a vzdušný prostor a země se dočasně nebude řídit ústavou. Na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Ministr upřesnil, že vzdušný prostor zůstane uzavřen po 24 hodin a hranice do dalšího oznámení.

Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě,“ sdělil ibn Aun.

Vlna protestů, která v Súdánu začala v prosinci, byla původně namířena proti zvýšení cen paliva a potravin, postupně ale přerostla v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989.

Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic jsou propouštěni političtí vězni. V ulicích Chartúmu lidé bouřlivě oslavují a aktivisté, kteří se podíleli na organizování protestů, tvrdí, že na svobodě už je několik set vězňů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa