„Hlasovat není zločin.“ V ulicích Barcelony demonstrovalo 200 tisíc lidí za souzené politiky

16. 2. 2019
19:36

Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali separatisté na podporu katalánských politiků souzených v Madridu kvůli předloňskému referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Podle místní policie se demonstrace účastní na 200.000 lidí, podle organizátorů přišlo půl milionu lidí, informoval deník La Vanguardia.

V čele průvodu vyšli členové současné katalánské vlády, včetně jejího předsedy Quima Torry, a šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Stejně jako většina účastníků manifestace nesli jednotný transparent s nápisem „Sebeurčení není zločin“, v davu vlálo také mnoho katalánských vlajek. Někteří účastníci poklidné demonstrace křičeli „Soudí nás všechny“ či „Svobodu pro politické vězně“.

Manifestace se koná kvůli procesu, který začal tento týden před nejvyšším soudem v Madridu. V něm je obžalováno 12 katalánských politiků, včetně exministrů regionální vlády. Někteří z nich jsou viněni ze vzpoury, za což jim hrozí 16 až 25 let vězení.

„Hlasovat není zločin, bránit hlasování násilím ale ano. Děkuji všem, že zaplnili ulice Barcelony, jako vždy pokojným způsobem, poděkoval dnes na twitteru demonstrantům bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už přes rok ve vazbě a jemuž v procesu v Madridu hrozí nejvyšší trest (25 let vězení).

Někteří z řečníků na manifestaci v Barceloně dnes též vyzvali Katalánce, aby se ve čtvrtek účastnili generální stávky v tomto regionu, a také, aby dorazili 16. března na podobnou manifestaci plánovanou do Madridu. 

Taurus70 ( 17. února 2019 09:25 )

Sledoval jsem na internetu,rozhodne vic jak 200000 ,vypada to na obcanske nepokoje nebo rozdeleni Spanelska.😵😵

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa