Hawking by zajásal. Vědci ukázali první fotku černé díry ve vesmíru

Vědci zveřejnili první snímky černé díry, jde o mimořádný průlom v oblasti astronomie.  (Autor: ČTK)
Aktualizováno -
10. dubna 2019
18:05
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
10. dubna 2019
15:40

Svůj unikátní objev v oblasti astronomie ve středu představili vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT). Na tiskové konferenci zveřejnili výsledky pozorování černých děr zahrnující jejich vůbec první snímky. Studiu černých děr zasvětil život astrofyzik Stephen Hawking (†76), který loni v březnu zemřel. 

Představení výsledků snahy zachytit horizont událostí, tedy jakýsi okraj černé díry, bylo možné sledovat živě přes internet. Na 15 hodin českého času byly svolány velké tiskové konference do Bruselu, Santiaga de Chile, Šanghaje, Tokia, Tchaj-peje a Washingtonu, na kterých divákům představili svůj průlomový objev v astronomii.

Vědci se pochlubili jedinečnými snímky

„S potěšením vám dnes oznamujeme, že jsem viděli…viděli a vyfotili černou díru,“ uvedl Shep Doloman. „Tady jsou její snímky. To, co vidíte, jsou nejsilnější důkazy existence horizontu událostí, které máme,“ řekl k fotkám.

Fotografie zachycuje obří černou díru v centru galaxie Messier 87. Je na ní patrný jasný ohnivý kruh vytvořený světlem zahnutým intenzivní gravitací kolem černé díry, která je 6,5miliardkrát masivnější než naše Slunce, sdělili vědci.

Černá díra jako fenomén

Černá díra je objektem, který kolem sebe křiví čas a prostor tak, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Horizont událostí pak značí takové místo kolem černé díry, ze kterého již není možné vyslat ven žádný signál.

Teleskop horizontu událostí je globální projekt mezinárodní spolupráce, který byl zahájen v roce 2012. Propojením devíti radioteleskopů na několika kontinentech vznikl virtuální teleskop, jenž umožnil sledovat okolí uvedené černé díry, která je vzdálená přibližně 54 milionů světelných let od Země.

Vědci zkoumali i centrum Mléčné dráhy

Projekt EHT se zaměřil i na superhmotnou černou díru v centru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Konkrétně se vědci soustředili na silně zářící rádiový zdroj Sagittarius A*, ale ve středu žádný snímek této černé díry neoznámili.

Sagittarius A* je 26 000 světelných let daleko od Země a podle vědců má hmotnost čtyř milionů Sluncí. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, což je 9,5 bilionu kilometrů.

Podle vyjádření Evropské komise se hranice moderní vědy posunuly opět o kus dál. „Tento významný vědecký úspěch představuje revoluční změnu, pokud jde o naše chápání černých děr, potvrzuje předpovědi Alberta Einsteina v jeho obecné teorii relativity a naznačuje budoucí směřování výzkumu vesmíru,“ uvedla komise v tiskové zprávě.

Velký dalekohled ve vesmíru nebyl potřeba

„Je to úžasný úspěch týmu EHT,“ řekl v souvislosti s dnešní událostí Paul Hertz, ředitel divize astrofyziky v sídle NASA ve Washingtonu. „Před lety jsme si mysleli, že budeme muset postavit velký vesmírný dalekohled, abychom mohli vidět černou díru. Tím, že rádiové teleskopy po celém světě budou pracovat ve shodě jako jeden nástroj, toho tým EHT dosáhl o celá desetiletí dřív,“ dodal.

Podle Michala Bursy z Astronomického ústavu AV ČR význam zveřejnění snímku spočívá ve dvou věcech - je to první opravdový obrázek černé díry a zároveň je to první výsledek pozorování soustavou radioteleskopů.

„Na Zemi už teď nemůžeme sestrojit nic, co by mělo lepší úhlové rozlišení. Tohle je limit, protože zeměkouli nenafoukneme, kdybychom chtěli lepší dalekohled, tak se s tím musíme vypravit do vesmíru,“ řekl Bursa k soustavě radioteleskopů projektu EHT.

Hawkingovy černé díry

Unikátního objevu se nedožil legendární teoretický fyzik Stephen Hawking. Černé díry jsou tématem, ke kterému se opakovaně vracel, tento fenomén ho provázel celou jeho kariéru. Věnoval mu několik knih, například i jeho vůbec poslední dílo Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC, kde se srozumitelnou formou snaží téma zpřístupnit běžnému čtenáři.

Projekt EHT se zaměřil na superhmotnou černou díru v centru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Konkrétně se vědci soustředili na komplex Sagittarius A, respektive velice silně zářící rádiový zdroj Sagittarius A*. Právě zde by se podle vědců měla nacházet obří černá díra.

Vědci pomocí EHT sledovali také ještě masivnější černou díru, která se nachází v centru galaxie Messier 87, který je v souhvězdí Panny. 

tomik007 ( 11. dubna 2019 01:33 )

Vypada uplne jako CZAPI HNIZDO...

offline ( 10. dubna 2019 16:58 )

To muselo dát hroznou práci a přitom taková blbost, co?

peyotl ( 10. dubna 2019 16:28 )

to už dávno vyfotil jeden 22lety hokejista v Německu. pojmenoval ji Monika Š

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud