Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

„Ani kdybych měl u hlavy pušku.“ Opozici hlava Mayové nestačí, dohodu o brexitu nepodpoří

Autor: ČTK - 
28. března 2019
13:25

Někteří britští konzervativci odmítají podpořit brexitovou dohodu bez ohledu na to, že premiérka Theresa Mayová ve středu výměnou za její schválení parlamentem nabídla svou rezignaci. Její příslib zvláště podle zastánců rázné odluky od Evropské unie nic nemění na nepřijatelnosti dohody jako takové. Jeden z možných kandidátů na budoucího lídra konzervativců Boris Johnson podle listu Evening Standard označil dohodu za mrtvou.

Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku,“ řekl BBC místopředseda euroskeptické skupiny ERC Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

Podobně se vyjádřil i další člen této parlamentní skupiny Andrew Bridgen, podle kterého by měla premiérka „odejít a vzít dohodu s sebou“. Bridgen odhadl, že proti dohodě bude hlasovat okolo 20 konzervativců a všech deset poslanců severoirské strany DUP, což bude po dvou drtivých porážkách znamenat další jasné odmítnutí.

Exministr zahraničí Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro smlouvu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. „Beztak je (dohoda) mrtvá,“ řekl Johnson údajně přátelům v soukromí.

Lídr ERC Jacob Rees-Mogg zprvu podobně jako Johnson zareagoval na nabídku odchodu Mayové prohlášením o podpoře dohody. Jeden z jejích dosavadních rázných odpůrců, jemuž stejně jako dalším konzervativcům vadí mimo jiné takzvaná irská pojistka bránící vytvoření tvrdé hranice mezi oběma částmi Irska, však podmínil svůj souhlas změnou názoru DUP.

„Jsem dohodě nakloněn a doufám, že DUP se také přikloní na její stranu, ale musíme počkat, co udělají,“ řekl dnes novinářům. Severoirští unionisté, kteří ujednání o zmíněné pojistce rázně odmítají, i dnes zopakovali, že dohodu podpořit nehodlají.

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa