Drsné tresty pro homosexuály a nevěrníky: Asijský stát je chce bičovat a kamenovat

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
28. března 2019
14:35

V Bruneji začnou od dubna platit přísné zákony, které umožní trestat bičováním nebo smrtí ukamenováním stejnopohlavní vztahy. Upozornili na to aktivisté za lidská práva, kteří vyzývají vládu brunejského sultána, aby od změn v trestním zákoníku upustila, informovala organizace Thomson Reuters Foundation. Tento bohatý ropný státeček v jihovýchodní Asii schválil v roce 2014 přijetí islámského práva šaría, jeho uplatňování se ale částečně odložilo.

Vláda brunejského sultána Hassanala Bolkiaha schválila uplatňování islámského práva ve třech fázích. V první se začaly udělovat finanční pokuty a tresty vězení za přestupky, jako je například nepřítomnost na pátečních modlitbách. Přijetí druhé a třetí fáze, pod které spadají tresty jako usekávání končetin a kamenování, se však kvůli vlně mezinárodní kritiky odložilo.

Podle aktivistů z asijských organizací pro ochranu lidských práv však z vládních dokumentů vyplývá, že tresty z obou fází se začnou v zemi uplatňovat od 3. dubna. Úřad tamního premiéra na dotazy organizace Thomson Reuters Foundation nereagoval. „Brunejská vláda musí okamžitě zastavit své plány na zavedení tak krutých trestů,“ vyzvala Brunej jménem lidsko-právní organizace Rachel Chhoaová-Howardová.

Dřív homosexuálové končili ve vězení

Brunej je prvním státem v jihovýchodní Asii, který schválil dodržování práva šaría. Homosexualita byla v zemi doposud zakázána a trestala se až deseti lety vězení. Nově usvědčeným z cizoložství, „sodomie“ a znásilnění hrozí bičování a smrt ukamenováním. Oproti sousedním státům se Brunej stává čím dál kontroverznějším státem, platí zde také zákaz prodeje alkoholu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud