Polygamie je pro ženy nespravedlivá, šokoval muslimy imám. V Egyptě vyvolal bouři

Podle imáma je polygamie nespravedlivá k ženám
Autor: ČTK, nkov - 
3. března 2019
18:05

Nejvlivnější z vůdců sunnitského islámu vyvolal bouřlivé reakce svým prohlášením, že polygamie je pro ženy „nespravedlivá“. Ti, „kteří říkají, že manželství musí být polygamní, nemají pravdu,“ uvedl imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib. Mnohoženství má podle něj v islámu určitá omezení a vyžaduje spravedlnost, napsala agentura AP.

„Pokud tam není spravedlnost, je zakázáno mít více než jednu ženu,“ řekl imám Al-Azharu ve svém prohlášení odvysílaném v pátek v egyptské státní televizi.

Na sociálních sítích se ihned na toto téma rozproudila bouřlivá debata. Káhirská mešita se ve svém sobotním prohlášení snažila imámova slova upřesnit. Jak zdůraznila, Tájib nevyzýval k zákazu polygamie.

Imám, považovaný za hlavu sunnitského islámu, rovněž hovořil o rozsáhlejším přehodnocení toho, jak jsou řešeny ženské otázky.

„Ženy představují polovinu společnosti. Jestliže o ně nepečujeme, je to, jako kdybychom chodili pouze na jedné noze,“ dodal.

Přístup k polygamii se liší stát od státu

Polygamie existovala v předislámském období a schvaluje ji také islám. Povoluje muži oženit se až se čtyřmi ženami za podmínky, že jim zajistí rovnocenné postavení.

V některých arabských zemích ale platí pro tuto praxi další omezení. Například v Tunisku a Turecku je polygamie zakázaná. V Egyptě zase musí manžel získat souhlas současné ženy, či žen, jestliže se chce oženit s další.

Video  MS ve fotbale je židovská konspirace proti muslimům, hlásí kazatel Muhammad Ali Al Mally  - Facebook.com

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 4. března 2019 07:08 )

tim by docílili ze se jim bude rodit daleko vice nenavistnych muslimu proti Evrope fujjjjjjjjjj

jiznicechy ( 4. března 2019 00:08 )

Hochu, Tebe to tedy bere Vondráčkovou zatáhneš i k muslimům. V čem jedeš?

robyno1 ( 3. března 2019 22:11 )

Státy, kde musejí ženy povinně (!) nosit šátek nebo černý pytel, jsou mi odporné, s nikdy v nich neutratím ani cent

cesky_novinar ( 3. března 2019 20:59 )

to má Plekouš štěstí rozvádět se s deseti nenažranými hyenami jako je ta sprostitutka Ludrie Vodralková, by nebylo zrovna spravedlivé

rauby ( 3. března 2019 20:18 )

Zprávy ze středověku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud