Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Češka Kristýna se přidala k džihádistům: Cesta do Sýrie, svatba, válka, změna jména

 • Autor: Jessica Lutišanová,Michaela Kalkusová,Saša Vetkovská,Jan Doležal - 
  24. 1. 2018
  15:06

  Poprvé v české historii! Policie obvinila z přímé účasti v teroristické organizaci tři Čechy. Je mezi nimi bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Dále pak jeho bratr Omar, který se měl v Sýrii přidat k organizaci Džabhat Fatah aš-Šám, jež je napojena na al-Káidu. Třetí obviněnou je Kristýna (Fátima), té měl imám pomáhat v cestě do Sýrie, kde se provdala za Omara. Všem třem hrozí až 15 let vězení.

 • 1.IMÁM SAMER SHEHADEH: Podezření čelil už dříve

  Bývalý imám Samer Shehadeh měl být klíčovou postavou případu. Samer Shehadeh se narodil v Praze palestinským rodičům. Právo šaría studoval v Jordánsku a v Medíně v Saúdské Arábii.

  Tajné služby jej vyšetřovaly už v roce 2016, když varoval pražské muslimy před účastí na bohoslužbě v rámci akce proti terorismu. „Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry,“ napsal prostřednictvím aplikace Whats App. „Týkalo se to pouze víry. Pro muslima je křesťanství stejně špatné jako pro křesťana islám,“ vysvětloval pak v Českém rozhlasu.

  Odsoudil také teroristické útoky v Evropě ve videu, které nahrál na YouTube. „Máme podezření, že jinak vystupuje navenek, kdy odsuzuje teroristické útoky, a jinak, když je mezi svými ovečkami,” popsal tehdy serveru Neovlivní.cz zdroj z bezpečnostní komunity.

  V srpnu loňského roku pak přišla zpráva, že Samer Shehadeh vycestoval ze země. Proč po něm jdou? „Schvaloval bratrovo jednání, a když byla Kristýna, dnes přejmenovaná na Fátimu, poprvé vrácena z Turecka, tak jí pomohl (pozn. red.: s cestou do Sýrie),“ stojí v obvinění, které získala a zveřejnila MF Dnes.

  „Pokud se dopustili něčeho takového, tak toto odsuzujeme,“ řekl k tomu Muneeb Hassan Alrawi, předseda Ústředí muslimských obcí České republiky. Za podporu terorismu hrozí Shehadehovi až patnáctiletý trest. Nyní se ovšem údajně skrývá v Mauritánii.

 • 2.BOJOVNÍK OMAR SHEHADEH: Kurzy na teroristu

  Bratr bývalého Imáma Omar Shehadeh (27) žil v Mratíně v okrese Praha-východ. V říjnu 2016 měl odejít do válečné oblasti do Sýrie. Vycestoval tam z Jordánska přes Turecko. Ve městě Idlib údajně dobrovolně vstoupil do teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám (viz box o této organizaci).

  „Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje, s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil »bratry« k boji a páchání teroristických útoků,“ cituje MF Dnes z obvinění od Národní centrály proti organizovanému zločinu.

  Kdo je imám?

  Byl to původně titul představeného muslimské obce, později všeobecně uznávaného znalce a učitele koránu. Dnes se tak označují muslimští duchovní.

 • 3.MANŽELKA KRISTÝNA (FÁTIMA): Poprvé jí cesta nevyšla

  Do Turecka odletěla Kristýna (Fátima) (24) z Hořína na Mělnicku loni 31. března. Jenže napoprvé jí to nevyšlo. O šest dní později ji Turci poslali autobusem zpět jako »nevítanou«, protože měla v plánu utéci do Sýrie. Tam se chtěla podle práva šaría provdat za Omara.

  Před tím ho dle MF Dnes údajně nikdy neviděla. Celou akci organizoval právě imám. Když zjistil, že se cesta nepodařila, přišel s novým plánem. Kristýně koupil novou jízdenku na autobus do Turecka, za čtyři dny pak byla v cílové destinaci Sýrii.

  Tam si změnila jméno na Fátimu. „Překročila hranice za pomoci převáděčů a setkala se s Omarem. Sama se označuje za mudžahedína v džihádu,“ píší v obvinění policisté. Podle MF Dnes dívku radikalizoval Uzbek, který žije ve středních Čechách. Dívka se s ním měla stýkat.

 • 4.OrganizaceDžabhat Fatah aš-Šám: Bezruký vůdce i střelec ze San Bernardina

  Teroristická skupina Džabhat Fatah aš-Šám, do níž Shehadeh vstoupil, byla původně spřízněna s al-Káidou.

  • Jejím vůdcem je Abú Muhammad Džúlání, svého času nejhledanější džihádista světa.
  • Džúlání byl loni v říjnu při ruských náletech na syrskou provincii Idlib těžce zraněn, údajně přišel o ruku.
  • Založena byla v roce 2012 pod názvem an-Nusrá, předloni však oznámila, že změnila název a s al-Káidou zpřetrhala vazby.
  • Džabhat Fatah aš-Šám znamená (volně přeloženo) Fronta dobytí Sýrie.
  • Jejím cílem je vytvoření islámského státu na území Sýrie, proti teroristům z Islámského státu (IS) však bojuje.
  • Paradoxně však s IS kvůli bojům proti syrské vládě a jednotkám Bašára Asada (52) příležitostně spolupracuje.
  • Její členové údajně masakrují příslušníky syrských menšin a nutí je konvertovat k islámu, fronta je podezřelá i z chemických útoků.
  • USA ji označují za teroristickou organizaci a je na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN.
  • Sajíd Farúk (†28), který v prosinci 2015 v kalifornském San Bernardinu postřílel 14 lidí, byl s Džabhat Fatah aš-Šám v kontaktu.

  VIDEO: "Zničila jsem si život!": Německá džihádistická školačka Linda Wenzel se po roce u islamistů setkala se svou matkou.

sores ( 24. ledna 2018 16:25 )

další bez mozku a IQ!

11karel11 ( 24. ledna 2018 15:19 )

To je její problém, co je nám potom.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání