134 mrtvých. Spor o vodu a půdu skončil masakrem, prezident Mali odvolal top generály

24. 3. 2019
21:51

Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita dnes na mimořádném zasedání vlády oznámil odvolání a nahrazení tří vysokých armádních generálů v reakci na sobotní masakr pastevců v centrálním Mali, při němž bylo zabito 134 lidí a desítky dalších zraněny. Odvoláni byli náčelník generálního štábu armády a vrchní velitelé pozemních sil a letectva, informovala agentura AFP.

V pozadí útoku zřejmě stály mezietnické spory o vodu a půdu - jeho terčem se stali příslušníci pasteveckého národa Fulbů, na něž zaútočili ozbrojenci z kmene Dogonů.

Zabili těhotnou ženu i staré lidi

Nejnovější incident se podle starosty městečka Bankass Moulaye Guindoa stal v sobotu ráno. Pastevce podle něj zabili v nedaleké vesničce Ogossagou muži převlečení za lovce, kteří následně vypálili téměř celou vesnici.

Terčem útoku se podle starosty stala také nedaleká vesnice Welingara, kde bylo zabito několik lidí. Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní složky napsala, že mezi mrtvými jsou děti, těhotná žena i senioři.

Vláda přivírá oči před násilnostmi?

Podle agentury AFP nenávist mezi oběma etnickými skupinami vyplývá především ze sporů o vodu a pastviny pro dobytek.

V oblasti středního Mali mají rovněž vliv džihádisté, kteří zde působí v posledních čtyřech letech. Své stoupence nacházejí zejména mezi muslimskými Fulby, kteří jsou častým terčem nájezdů milicí kmene Dogonů. Fulbové opakovaně žádali centrální vládu o ochranu. Vláda v Bamaku odmítá obvinění, že před násilím na tomto národě přivírá oči, nebo že ho dokonce sama podněcuje.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády. Na severu země komplikují bezpečnostní situaci džihádistické skupiny, které se daří držet na uzdě pouze díky přítomnosti mezinárodních jednotek.

Incidenty řeší i OSN

Etnické násilí v centrálním i jižním Mali zasahuje i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru. Zástupci Rady bezpečnosti OSN se setkali s představiteli malijské vlády a prezidentem v pátek večer. Tématem jednání bylo pokračující násilí v zemi a pomalé uplatňování mírové dohody s neislamistickými ozbrojenými skupinami z roku 2015.

mandat ( 25. března 2019 08:57 )

V Africe je vody dost,jen je kolem 100 m hluboko, tak proc se nevykope poradna studna ? Staci jen zavlazovaci kanaly a je po problemu, zvladli to lide pred 4 000 lety bez dnesni techniky a fungovalo to a v dnesni dobe to nejde ? To same energie, Cela Afrika by mohla zasobovat i Evropu energii,kdyby se chtelo.Da se odsolovat morska voda,delaji to 40 let na Arabskem poloostrove,proc to nejde v Africe za ty miliardy,co se tam kazdy rok posilaji ? Za dva dny se v Adrice narodi 1 milion deti,proc se nereguluje populace ? Kdo to bude zivit ? Nemakaji,jen se flakaji,mnozi se a sem tam z nudy se pomlati a my je mame jeste litovat.

1912 ( 25. března 2019 05:56 )

Mali ??velké zásoby ropy a naši žoldáci tam pomáhají chránit zločincům co těží jejich ropu a chudina nemá ani vodu !!!

Lubomr Babek ( 25. března 2019 00:11 )

Největší úlet od Boha je pokus stvořit myslící bytost v Africe v podobě černého muslima. To se mu vůbec nepovedlo. Jakoby poslal na svět apokalypsu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa