Zdrcený poslanec měl být na tragickém letu i s rodinou. Hrnko přežil díky tchánovi

Autor: Darina Jíchová - 
13. 3. 2019
12:05

Slovenský poslanec Anton Hrnko (SNS), který při nedělním leteckém neštěstí v Etiopii přišel o manželku a dvě děti, měl sedět na palubě tragického letu také. Nikdo ze 157 lidí na palubě pád nepřežil. Hrnkovi zachránilo život rozhodnutí zůstat doma s tchánem a rodinu nakonec do Afriky nedoprovázet. Informaci slovenskému listu Nový Čas potvrdil politikův bratr Ján (71). Hrnko si podle bratra vyčítá, že rodinu na tak daleký výlet vůbec pustil.

Hrnko přišel o manželku Blanku, syna Martina a dceru Michalu. Poslancův bratr tragédii pospal jako nejčernější a nejbolestnější den pro celu rodinu, dodal, že Hrnkovi kromě sourozenců na světě nikdo jiný nezbyl.

Ján se o neštěstí dočetl na internetu a okamžitě kontaktoval svého bratra. Ten mu řekl, že on na palubě nebyl, ale zbytek rodiny ano. Hrnkovi život zachránil jeho tchán (90), který žije s nimi v jejich rodinném domě ve Stupavě a o kterého se společně s manželkou staral.

„Bratr přišel o všechno“

„Bratr nechtěl jet, nechtěl nechat tchána samotného doma. Ještě ráno je vezl na nádraží, teď si vyčítá, že je vůbec někam pustil,“ řekl Novému Času politikův bratr. Dodal, že výlet pro rodinu připravil syn Martin, který pracoval jako průvodce. Ján uvedl, že celá rodina truchlí, a jeho jindy usměvavý „bratr zůstal na světě sám, jeho utrpení se nedá popsat“.

Hrnkovi sourozenci se snaží svému bratru pomoct, v domě, kde je jen jeho tchán, na něj podle nich všechno padá. Sám poslanec o tragédii není schopný mluvit. „Je úplně hotový, přišel o všechno, nezbylo mu nic. Rodina pro něj byla všechno. Je úplně bez života,“ popsala bratrovy těžké chvíle Ján.

Zavzpomínal, že bratra s manželkou Blankou viděl naposledy asi před týdnem. Novinářům sdělil, že spolu manželé chodili už na škole. „Byli spolu 40 let, milovali se,“ uvedl Ján, doplnil, že si není jistý, zda se jeho bratr vydá do Etiopie na místo nehody. „Pohřeb bude asi tam, ale nevíme kdy. Teď nevíme ani, co bude za pět minut,“ uzavřel rozhovor Ján, sám se svěřil s tím, že alespoň částečně chápe bratrovu bolest, minulý rok totiž přišel o manželku.

Boeing se závadným senzorem

K neštěstí došlo v neděli 10. března, letadlo společnosti Ethiopian Airlines na spoji z etiopské Addis Abeby do keňského Nairobi se zřítilo krátce po startu, na palubě bylo 157 lidí, pád nikdo nepřežil. Jednalo se o stroj typu Boeing 737 MAX 8, je to druhá vážná nehoda tohoto letounu, v říjnu 2018 havaroval do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy upozornila na vadný senzor, který může způsobit „náraz do terénu“.

Starty a přistání Boeingů 737 MAX 8 po nedělní tragédii zakázala řada zemí včetně členských států Evropské unie, Etiopie nebo Indonésie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa