Moře vydalo černou skříňku ze zříceného letadla. Odhalí hovory pilotů příčinu pádu?

Autor: ČTK - 
14. ledna 2019
06:40

Potápěči indonéského námořnictva našli hlasový záznamník hovorů z kokpitu letadla Boeing 737 MAX, které se v říjnu se 189 lidmi na palubě zřítilo do Jávského moře. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters. V moři byly nalezeny také další pozůstatky některých obětí.

Letoun společnosti Lion Air odstartoval 29. října z indonéské metropole Jakarty do letoviska u ostrova Sumatra. Havaroval krátce po startu. Potápěčům se už po nehodě podařilo najít jednu z takzvaných černých skříněk, a sice zapisovač letových údajů.

Zástupce námořnictva Agung Nugroho agentuře Reuters řekl, že několik dní byl sledován slabý signál z černé skříňky. Našla se v asi osmimetrové vrstvě bahna v přibližně 30metrové hloubce. „Nevíme, jak velké je poškození, zjevně je poškrábaná,“ řekl Nugroho.

Druhá černá skříňka by mohla poskytnout odpovědi na otázky, co se těsně před pádem letounu v kokpitu dělo. Přesná příčina neštěstí zůstává neznámá. Dosavadní vyšetřování ale mimo jiné ukázalo, že letadlo mělo už dříve problémy s ukazatelem rychlosti a výšky letu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud