Odmítnutou loď s 311 migranty přijali Španělé. Běženci nadšením zpívali u břehu

Autor: ČTK - 
28. prosince 2018
18:55

Do jihošpanělského přístavu u města Algeciras dnes ráno dorazila loď nevládní organizace Open Arms se třemi stovkami migrantů. Na moři strávili týden poté, co je záchranáři vylovili ze třech člunů nedaleko libyjských břehů. Loď odmítly přijmout nejbližší evropské země Itálie a Malta. Třetina z migrantů na lodi je ze Somálska, ostatní jsou z dalších afrických zemí, uvedla španělská média.

„Jsou velmi spokojení, někteří začali zpívat,“ popsal jeden z členů posádky příjezd lodi do přístavu za mlhavého a chladného počasí místním médiím. Dodal, že doufá v rychlé vylodění, mezi asi 311 migranty je totiž podle něj také 139 nezletilých a 70 žen. Podle španělské vlády bude běžencům nejprve jako obvykle poskytnuta lékařská péče a poté budou identifikováni a registrováni. 

Stovka z migrantů na lodi podle médií pochází ze Somálska. Ostatní jsou z dalších afrických zemí, mimo jiné Nigérie, Mali či Súdánu. Není mezi nimi žena, která krátce po nalodění porodila a kterou i s dítětem přepravil už několik hodin po nalodění vrtulník na Maltu. Chybí také čtrnáctiletý chlapec, který cestoval bez rodičů a jehož vrtulníkem odvezla už dříve italská pobřežní stráž, protože měl vážnou infekci. Stav ostatních migrantů je dobrý, uvedl dnes deník El Periódico.

Pašeráci jim vyhrožovali zabitím

Běženci vypluli před týdnem z Libye, kde mnozí z nich zažili vydírání a mučení. „Pašeráci se mnou nezacházeli jako s člověkem, vyhrožovali mi, že mě zabijou, když nezavolám rodině o další peníze,“ vzpomněla šestnáctiletá dívka Ashwaak, jejíž rodina zemřela podle ní při teroristickém atentátu v Mogadišu. „Chtěla bych studovat, abych měla nějakou budoucnost, ale také chci pomoci ostatním a varovat je, aby nejezdili do Libye, není to bezpečné místo,“ dodala Ashawaak.

Španělská vláda přijala loď organizace Open Arms poté, co ji odmítly vpustit do svých přístavů Itálie a Malta. Ty odmítají od letoška lodě nevládních organizací s migranty, protože chtějí, aby se na přijímání běženců podílely i další země EU. Italská vláda se rovněž takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky, její ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďování migrantů u pobřeží Libye nahrávají pašerákům a nelegální migraci.

Od začátku roku zemřelo při cestě přes Středozemní moře do Evropy podle Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) na 1300 běženců. Migranti utíkají z Afriky před násilím a chudobou ve svých zemích.

V posledních několika letech zažívaly největší příliv migrantů z Afriky a Blízkého východu Itálie a Řecko, letos připlulo nejvíce běženců touto cestou do Španělska (na 56.000). Dalších asi sedm tisíc migrantů přišlo do Španělska přes jeho enklávy v Africe Ceuta a Mellila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ladybug ( 29. prosince 2018 03:11 )

Actimel: Afrika není země, ale světadíl. Úrodná země je tam místy, ale také poušť a oblasti, kde málo prší. Jejich úrodnou půdu si také kupují nebo pronajímají jiné národy, jako Čína, Jižní Korea nebo třeba Saudská Arabie. Tyto země nechají černochy pracovat pro ně za malou mrzdu, ale tu úrodu si odvezou domů.

prasatkopepicek ( 28. prosince 2018 22:28 )

A co tu budou delat? Past kozy?

gabreta ( 28. prosince 2018 21:28 )

Od Španělů je to hezký gesto. Tak doufám v následující gesto, že si je tam taky nechají a nebudou je chtít strkat těm státům, co je nechtějí!!

tomik007 ( 28. prosince 2018 21:26 )

Běženci nadšením zpívali: Nad Tatru sa blyska...

marlen52 ( 28. prosince 2018 21:22 )

co asi tak umí tady prostě makat nebudou ani nemůžou protože nic neumí a peníze potřebovat budou tak si je obstarají krádežemi. Známá byla v Keni a tam prostě chlapi nemakaj sedí před chatrčí a hrajou nějaké kostky a ženy se o ně musejí starat. to je fakt obohacení Evropy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud