Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

U Maroka se utopilo 34 migrantů, včetně dětí. O pomoc žádali marně, líčí aktivistka

Autor: ČTK - 
2. října 2018
13:13

U marockých břehů se utopilo 34 běženců, včetně dvou dětí, kteří se plavili spolu s dalšími migranty na lodi směřující do Španělska. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) a španělskou nevládní organizaci Caminando Fronteras. Podle členky této nevládní organizace, kterou cituje španělský tisk, byli přeživší zachráněni v pondělí odpoledne marockým námořnictvem a někteří z nich jsou nyní v nemocnici v Maroku.

Loď byla na moři od neděle s 60 lidmi na palubě. Nejméně 34 lidí se utopilo, zdá se, že 26 osob přežilo,“ řekl agentuře Reuters Joel Millman, mluvčí IOM. Dodal, že informaci má od marockého námořnictva a španělské nevládní organizace Caminando Fronteras.

Aktivistka z této nevládní organizace Helena Malenová dnes na Twitteru uvedla, žemezi 34 oběťmi jsou dvě děti. „24 hodin žádali o pomoc a pomalu umírali,“ napsala také Malenová na sociální síti s tím, že na lodi bylo 20 žen a tři děti. Migranti pocházeli ze subsaharské Afriky. Podle Malenové jim marocké úřady nepomohly, ač se loď nacházela blízko marockého pobřeží a už v neděli ráno vyslala nouzový signál.

Marocké námořnictvo podle španělského deníku El Público uvedlo, že po lodi s migranty pátralo od neděle. Deník také napsal, že záchranu nabízela i španělská vládní agentura Salvamento Marítimo, která ve Středomoří zachraňuje migranty. Její mluvčí deníku řekl, že kontaktovali marocké úřadu „několikrát“ poté, co dostali od organizace Caminando fronteras upozornění na plavidlo v nouzi.

„Nabízeli jsme jim spolupráci při hledání a záchraně této lodi v marockých vodách, ale nedostali jsme odpověď,“ citoval deník mluvčího španělské záchranářské agentury.

Podle IOM zemřelo v západním Středomoří letos na 360 lidí, kteří se snažili dostat z Maroka či Alžírska do Evropy. To je podle IOM více než dvojnásobek obětí oproti stejnému období loňského roku.

Další videa