„V Praze by migranty zbili.“ Buřiči jásali, ministr se za slova omluvil, premiér ho chválí

Autor: jer, ČTK - 
17. 8. 2018
21:05

„Kdyby migranti jiné barvy pleti přišli do Prahy či do Varšavy, pravděpodobně by je tam zbili.“ S takovými slovy šokoval v červenci nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Nizozemský premiér Mark Rutte se za něj v pátek postavil a Blok se omluvil za kontroverzní výroky o migrační politice a multikulturní politice. Podle předsedy vlády nyní může šéf diplomacie „pokračovat ve vynikající práci“.

Blok, který je stejně jako Rutte členem liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), v červenci na jednom uzavřeném setkání mimo jiné označil multikulturalismus za zkrachovalý koncept. Nezná prý žádnou zemi, v níž lidé různých kultur žijí bok po boku pokojně. Řekl, že kdyby migranti jiné barvy pleti přišli do Prahy či do Varšavy, pravděpodobně by je tam zbili.

Rutte v pátek podle nizozemské agentury ANP řekl, že Blok vzal svá slova zpět, a může tedy pokračovat v práci. Pobouřil i občany jihoamerického Surinamu, když jejich zemi označil za příklad neúspěchu soužití více etnik.

Blok vyjádřil lítost nad svými výroky v dopise adresovaném parlamentu. Připustil, že jeho slova byla neuvážená.

Šéf diplomacie na setkání s nizozemskými zaměstnanci mezinárodních organizací 10. července podle médií hovořil především o migraci a jejím řešení. Uvedl mimo jiné, že se v Evropské unii nikdy nemůže prosadit koncept centrálního rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé členské země. „Východoevropané s tím nebudou nikdy souhlasit,“ řekl Blok s tím, že i kdyby se přece jen podařilo členské státy na východě EU přesvědčit, problém by to nevyřešilo.

„V Praze nechodí žádní barevní lidé...“

„Projděte se ulicí ve Varšavě nebo v Praze. Tam nechodí vůbec žádní barevní lidé. Ti lidé (migranti) jsou během týdne pryč. Byli by pravděpodobně zbiti,“ uvedl šéf nizozemské diplomacie a dodal, že cizinci jiné barvy pleti nemají ve východní Evropě žádné vyhlídky na normální život.

Právě ministr Blok v dubnu vyjádřil lítost nad incidentem, při kterém skupina Nizozemců napadla číšníka z restaurace v centru Prahy.

Kritiku si Blok za svá slova o migraci vysloužil od opozice, z řad vlastních spolustraníků i koaličních partnerů jeho VVD. Za jeho výroky se postavila jen protiimigrační Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse.

Italská europoslankyně Barbara Spinelli: Východ EU není solidární. Na Sicílii jsou i hranice Čechů, nejen našeItalská europoslankyně Barbara Spinelli: Východ EU není solidární. Na Sicílii jsou i hranice Čechů, nejen naše | Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa