Kalousek se navezl do Pospíšila, v TOP 09 to vře. Kvůli Babišovi a migrantům

19. 7. 2018
12:15

Jako dva kohouti se teď v TOP 09 přou bývalý šéf strany Miroslav Kalousek a jeho nástupce Jiří Pospíšil, který Kalouska vystřídal po volebním propadáku. Exšéf kritizoval na Twitteru Pospíšila za to, jak si někdejší výrazná tvář ODS notovala s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v otázce migrace. Zatímco Pospíšil podpořil Babišův odmítavý postoj k žádosti svého italského protějšku na pomoc s přerozdělením 450 migrantů, podle Kalouska je Česko a s ním i stávající vedení TOP 09 sobecké.

V polovině července rozeslal italský premiér Giuseppe Conte všem členům Evropské unie dopis s žádostí o pomoc na přerozdělení 450 uprchlíků, kteří připluli k italským břehům. Postoj Česka je podle premiéra Andreje Babiše ale stále stejný: žádné uprchlíky nepřijmeme.

„Cesta přijímání ilegálních migrantů a rozdělování lodí do jednotlivých členských států skutečně není způsob, jak řešit ilegální migraci,“ odmítá Babiš návrh Itálie a mluví rovnou o cestě do pekel. Přijal ale pozvání Conteho, kde by mu měl svůj postoj vysvětlit.

„Budeme se snažit vysvětlit naši pozici, která je dlouhodobě stejná,“ řekl k plánované schůzce Babiš. On sám navrhnul ke společné schůzce datum 30. července, to ovšem Conte nemá čas. Hledá se proto vhodnější datum. Babiš chce zareagovat podle svých slov ale také písemně.  

Za odmítavý postoj k ilegální migraci pochválil premiéra šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Jeho strana přitom Babiše a jeho počínání v české politice dlouhodobě kritizuje.

„Osobně si myslím, že ve chvíli, kdy Česká republika a v zásadě celá politická reprezentace odmítá povinné kvóty, přerozdělování uprchlíků proti jejich vůli po Evropě, a já na to mám podobný názor, tak bylo rozumné nabídnout italské straně nějakou jinou formu pomoci, než je přijetí uprchlíků, kteří do České republiky sami nemíří a nepožádali v České republice o azyl,“ reagoval europoslanec a šéf TOP 09 Pospíšil.

Video Nový šéf TOP 09 Jiří Pospíšil: Musíme zastavit lhaní a populisty. - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Na Twitteru se ale za to do něj pustil současný předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek„Jiří Pospíšil pochválil Andreje Babiše za postoj k žádosti italské vlády. Respektuji svého předsedu, nemohu ale s tímto názorem souhlasit. Ochota prověřit na našem území 20 žadatelů by nás neohrozila a zajistila by nám respekt spojenců. Takhle jsme sobci. Trapné a mimo program TOP 09,“ rýpl si Kalousek.

Svého spoluzakladatele a stranického spojence se navíc zastal čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Stejně tak jako Kalousek použil k vyjádření sociální síť. 

„Souhlas s naší vládou za její obojaký postoj, vstřícnost v Bruselu a zároveň zamítání všeho v Praze, je pro nás nepřípustný. Je mi líto, že si někteří i vysoce postavení představitelé naší strany toto neuvědomují,“ pustil se nepřímo do Pospíšila Schwarzenberg na Facebooku.  

 

Věčné spory na jedné lodi

Není to poprvé, kdy jsou Pospíšil a Kalousek „v sobě“.  „V případě Jiřího Pospíšila jsem velmi rád, že vstoupil do strany. Ale já osobně bych mu nedoporučil kandidovat. Jako já jsem zatížen svou minulostí, tak i on je zatížen svou minulostí v ODS,“ řekl Kalousek loni v říjnu, když oznamoval konec v čele TOP 09. Dal tak jasně najevo, že nepodporuje Pospíšilovu kandidaturu do čela strany.

Video Kalousek: Není to můj nekrolog. A Pospíšilovi kandidovat nedoporučuji. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

A i letos v červnu pokračoval v kritice svého nástupce. A to v rozhovoru pro deník Právo, kde měl zhodnotit působení bývalého ministra spravedlnosti v čele TOP 09, jejíž preference nikam nestoupaly. „Já snad jenom obecně řeknu, že bych si přál mnohem jasnější leadership, nejsem si jist, jestli vidím vůbec nějaký. Ale třeba je to součást strategie, které nerozumím,“ odpověděl. 

Boj o další moc?

„Ten boj vedou od samého začátku,“ řekl Blesk Zprávám zdroj z TOP 09. „Byla jen otázka času, kdy se začnou přetahovat veřejně,“ dodal člen strany, který si ovšem nepřál zveřejnit jméno. Stoupající nervozita může být také kvůli tomu, že Miroslavu Kalouskovi má podle pravidel poslaneckého klubu TOP 09 skončit mandát předsedy klubu. A nový šéf strany Pospíšil by ho rád vyměnil za svého člověka.

„Tím by se ovšem strana připravila o dobrého řečníka, který může vystupovat ve Sněmovně s přednostním právem, tedy i v době, kdy není schválený program schůze, což není příliš strategické,“ řekl Blesk Zprávám politolog Jan Kubáček.

Video Generální ředitel ČR a pátá kolona Vladimira Putina. Kalousek se Schwarzenbergem po nočním jednání o důvěře vládě nešetřili Andreje Babiše. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Podle stanov poslaneckého klubu je jeho předseda volený na rok. Kalouskovi tedy skončí mandát na konci října. Lidé z jeho okolí jsou přesvědčeni, že bude chtít ale znovu kandidovat a Pospíšilovi se změna nepovede.

Mišík dal TOP 09 košem

Těsně před komunálními a senátními volbami, kdy bude hrát TOP 09 o další politickou budoucnost, dal straně košem mladý zpěvák Adam Mišík. I když s ním předseda strany Pospíšil vedl dlouhé námluvy a Mišík podpořil TOP 09 i v diskusích o Evropské unii, nakonec se rozhodl, že bude pokračovat v nastartované dráze zpěváka a hudebníka. Neoficiálně se mluví o tom, že Mišík vycouval z kandidatury kvůli velkému množství nadávek. On sám mluví o pracovním vytížení.

„Rozhodl jsem se nekandidovat vzhledem ke svým pracovním závazkům: jak kampaň, tak případná funkce zastupitele by nešly skloubit plnohodnotně,“ uvedl pro Lidové noviny.

buznazblesku ( 16. srpna 2018 15:39 )

To je skvadra k zbliti... Člověk jen vidí ty dva a má nutkani se vyzvracet!

vlasta1 ( 27. července 2018 09:33 )

Co by Kalousek neudělal pro to aby ho lidi měli ještě více rádi.

Taurus70 ( 19. července 2018 21:29 )

 Pan Kalousek mamince musel hodnekrat upadnout na hlavicku kdyz byl malicky,nebo musel mit hrozne tezkou autonehodu kterou taji protoze operace mozku se nejak zvtla a nasledky jsou cim dal vic patrne😂😂

zdenek43 ( 19. července 2018 20:51 )

 nechapu, ze si dobrovolne dokola volite TY - kteri Vas zaprodali Zapadni Evrope jako socky a lacinou pracovni silu . . . . . . uz v roce 2004 VAM nalajnovaly vyvoj mezd v Cesku ......... S O U D R U Z I - VAM uz v roce 2004 - rozhodli -NAPLANOVALI, ze vyvoj mezd v Cesku bude //a to BEZDEKOVOU KOMISI 2004 - vlada M.Zemana+Spidla+Grosse+Paroubka// 2015 - 29.440 korun,,,,, 2025 - 43.570 korun,,,,, 2035 - 64.480 korun a v roce 2050 - 116.139 korun. NENI VAM divne , ze se soudruzi neumeli ani trefit , ze v roce 2008 bude SVETOVA FINANCNI KRIZE ??? - - - ale umi naplanovat vyvoj mezd v Cesku z roku 2004 az do roku 2050??? P R I K L A D . . . skutecnost - prumerny plat v CR v roce 2015 - 26.467 korun,,,,, 2016 - 27.589 korun aaaaaa TAKAK?? PRI VOLBACH 2017 - 17.6.2017 - ČSSD slibuje voličům průměrný plat 40.000 korun měsíčně /2017-2022/ . . . . . volby v Cesku se odehrali -Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017........ N E P O CH O P I T E L N E - - - CESI si dobrovolne voli toho , ktery je Zapadni Evrope n a b i z i jako LACINOU PRACOVNI SILU - OTROKY a delaji ze spodnich 10 milionu SOCKY . . . . . . . . . . . +++ velka slava AMAZON v CR otvira sklady - - - to bylo kecu - to bylo oslavnych od na moznosti zamestnani azzz 3.000 lidi - - joooo, ale nam soudruzi pozapomneli?? ric , ze tam budou TI LIDE MAKAT za blbej? plat . . . . . 4.2015- Amazon u Prahy nabírá. Nabízí méně, než má skladník na Ústecku.... „Vedoucí pracovník u nás bude mít 150 korun na hodinu, řadový 110 korun,“---- Ve Středočeském kraji, na jehož hranici Dobrovíz leží, je navíc medián (138 korun na hodinu) i průměr (143 korun na hodinu) mzdy pro skladníka ještě vyšší. A i v Ústeckém kraji, na nějž se personalisté Amazonu také obrací, si skladníci podle tabulek Treximy vydělají více. Konkrétně 124 (medián) nebo 128 (průměr) korun za hodinu.......

zdenek43 ( 19. července 2018 20:47 )

 je TO??? stale dokola - - jelikoz si volite stejne lidi TAK Vam 28 let po Sametaku lahli a lzou . . . . . a s MIGRANTY TO bude jednoduche - - C E S K A republika si bude PLATIT mesicne CERNOUSKA NEEEE v Africe , le treba v Nemecku,v Rakousku.... tedy v EU a TA CASTKA bude cca 30.000 korun mesicne - tem lidem nadozivoti. . . . . . . . . . . . TAKTO TO BUDE S MIGRANTY TAKTO S Cechama zase VYJEBU??? politici - samoooo, ze LUZU spodnich 10 milionu obcanu CR budou rikat ZADNEHO MIGRANTA v CESKU nemame ani dobrovilne ani povinne ....... aaaaaaaa LUZA v Cesku bude zase CHROCHTAT???? , ze vlastne se POLITIK POSTARAL ...... samooooooooooooooo, ze NEPOSTARAL - potichu bude platit za NEEEEprevzane migranta 30.000 mesicne ..... nooooo a CESKEMU DUCHODCI budou vyplacet A L M U Z N U --- 2. 2018 - Praha - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na ... Průměrná výše starobního důchodu 11.850 Kč..... a to ten duchodce pro Ceskou kotlinu musel celej zivot m a k a t aaaaaaa odvadet DANE !!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa