Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Rodina milionáře si před tragédií fotila přírodu. Proč museli v letadle zemřít?

Autor: Darina Jíchová - 
20. prosince 2018
20:25

Tragická havárie hydroplánu u australského Sydney loni na Silvestra otřásla Británií. Na palubě se nacházel britský milionář Richard Cousins (†58) se svými syny Williamem (†25) a Edwardem (†23), ale i se svou snoubenkou Emmou Bowdenovou (†48) a její dcerou Heather (†11). Stroj pilotoval zkušený kanadský pilot Gareth Morgan (†44). Vyšetřovatelé už téměř rok pátrají po příčině nehody, spekulovalo se o tom, že za pád může selfie. Poslední snímek, který ale cestující vyfotili, bylo panorama zátoky, do níž se pak zřítili, uvedl deník Guardian.

Vyšetřovací agentura ATSB stále hledá příčinu, která zapříčinila tragický pád vyhlídkového letu. Jejich technici nenašli na letadle žádné technické závady ani nic, co by nasvědčovalo srážce s ptákem či jiným objektem.

Také počasí bylo příznivé, viditelnost bezproblémová. Prověřili i domněnku firmy Sydney Seaplanes, které hydroplán patří. Její spolumajitel byl toho názoru, že na vině je někdo z lidí na palubě, tvrdil, že pilota mohl knockoutovat cestující, který si chtěl udělat selfie.

Snímky, které si pořídila rodina britského miliardáře z paluby ztroskotaného hydroplánu.Snímky, které si pořídila rodina britského miliardáře z paluby ztroskotaného hydroplánu. | reprofoto/youtube

Experti: Selfie za nehodu nemohlo

Experti z ATSB ale zjistili, že si nikdo z přítomných selfie nefotil. Všechny fotky, které byly pořízeny a které se technikům podařilo z poškozených mobilů a fotoaparátů zachránit, byly snímky krajiny. Vyloučeno už bylo i to, že na vině je nervové zhroucení pilota. Tedy další teorie, se kterou vyšetřovatelé pracovali.

Morgan byl podle výpovědi svědků z toho dne „vyrovnaný a šťastný, měl velké plány do budoucnosti“. Podle záznamů letecké společnosti byl fyzicky a psychicky v pořádku. Příčina tragédie tak zůstává záhadou. Závěrečnou zprávu, která bude mapovat celý průběh vyšetřování a obsahovat všechny závěry expertů, vydá agentura ATSB na začátku roku 2019, tiskovaná konference byla svolaná na 2. ledna.

Pilot z nevysvětlitelných důvodů změnil trasu

Letadlo se zřítilo do Jeruzalémské zátoky na řece Hawkesbury asi 50 kilometrů severně od Sydney a jasné je to, že se pilot odklonil od své pravidelné trasy. Nic však nevysvětluje, co ho k tomu vedlo. Ředitel vyšetřovací agentury Nat Nagy uvedl, že momentálně prověřují možnost, že jeden z cestujících mohl mít zdravotní potíže, což následně vedlo k nehodě.

Hydroplán bohužel neměl černou skřínku, která není pro tak malé stroje povinná. Technici měli k dispozici pouze trosky, které byly vytaženy ze zátoky. Nenašli však ani stopy toho, že by někdo letadlo poškodil. Jednalo se o sedmý vyhlídkový let, který Morgan se strojem ten den absolvoval. Pilot měl nalétáno přes 10 tisíc hodin, z toho 9 tisíc jich strávil v hydroplánu, trasu kolem Sydney letěl 780krát. Nagy dodal, že samozřejmě nemůžou plně vyloučit lidský faktor. 

Video Trosky letadla - Reuters

tomik007 ( 20. prosince 2018 20:37 )

Pilota „knockoutoval“ lovec dokonalé fotky - takze vse v poradku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud