Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Princeznu rozplakala slova bývalé sexuální otrokyně. Žena Clooneyho přihlížela

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
11. prosince 2018
10:55

Laureáti Nobelovy ceny míru pro rok 2018 převzali svá ocenění, konžský lékař Denis Mukwege (63) a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová (25) je získali za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách. Mukwege při té příležitosti v norské metropoli Oslu vyzval k rozhodnému celosvětovému boji proti zneužívání a k odškodnění obětí. Zejména proslov Muradové rozplakal norskou korunní princeznu.

„Dnes vzdáváme poctu dvěma z nejsilnějších hlasů světa,“ řekla v Oslu předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová během pondělního ceremoniálu. „Denis Mukwege a Nadja Muradová významně přispěli k boji proti tomuto druhu válečných zločinů tím, že obrátili pozornost na utrpění žen v Iráku, Demokratické republice Kongo a všude jinde na světě tam, kde je sexuální násilí používáno jako zbraň,“ řekla Reissová-Andersenová.

Mukwege během svého projevu mluvil především o lhostejnosti světa k obětem sexuálního násilí. „Lidé, kteří si říkají vůdci, neustále rabují moji zemi. Chtějí moc, peníze a slávu, užívají si na úkor tisíce nevinných mužů, žen a dětí, kteří živoří v naprosté chudobě,“ prohlásil lékař.

Lidé se stávají komplici zvěrstev“

„Svět lhostejně přehlíží tuhle tragédii, a lidé se tak stávají komplici zvěrstev, která jsou na nevinných páchána. Na vině nejsou jen ti, kteří toto násilí páchají, ale i ti, kdo proti tomu nic nedělají,“ uvedl Mukwege.

Kritikou nešetřila ani Muradová. „Obětem se zatím nedostalo spravedlnosti, genocida jezídů v Sýrii a Iráku zůstává nepotrestaná,“ řekla ve svém projevu. Dotkla se také problematiky migrace. „Podle mě si všechny oběti sexuálního násilí zaslouží bezpečné útočiště,“ pronesla Muradová.

Norská korunní princezna Mette-Marit jen stěží zadržovala slzy. Na snímku s královnou Sonjou a manželem, korunním princem Haakonem. Norská korunní princezna Mette-Marit jen stěží zadržovala slzy. Na snímku s královnou Sonjou a manželem, korunním princem Haakonem. | Reuters

Norská korunní princezna Mette-Marit (45) si během proslovů musela utírat slzy. Zvláště slova Muradové o utrpení mladých jezídek princeznu nesmírně dojala. Bývalá servírka na ceremoniál doprovodila svého manžela, korunního prince Haakona a jeho rodiče, královnu Sonju a krále Haralda V.

Udílení cen přihlížela také právnička, aktivistka za lidská práva a manželka hollywoodského herce George Clooneyho Amal. Ceremoniál předání Nobelových cen se každoročně koná v den výročí úmrtí zakladatele tohoto ocenění Alfreda Nobela 10. prosince. Laureáti při obřadu dostanou zlatou medaili, diplom a šek na téměř 23 milionů korun, který se v případě více vyznamenaných v jedné kategorii rovnoměrně dělí.

Udílení Nobelovy ceny za mír se účastnila také Amal Clooneyová. Udílení Nobelovy ceny za mír se účastnila také Amal Clooneyová. | ČTK

Gynekologovi prošly pod rukama tisíce žen

Vyznamenaný gynekolog Mukwege pečuje o znásilněné ženy v nemocnici ve východokonžském městě Bukavu, kterou sám v roce 1999 založil a kterou vede. Léčil přes 40 tisíc žen včetně obětí hromadných znásilnění, která byla na denním pořádku zejména během občanské války, jež skončila v roce 2003 a vyžádala si kolem 3,8 milionu obětí.

Ve svém projevu často přerušovaném potleskem Mukwege kritizoval mezinárodní společenství za to, že dovolila, aby byli obyvatelé Konga více než dvě desetiletí „ponižováni, zneužíváni a masakrováni“. „Vyzývám státy světa k podpoře iniciativy na vytvoření globálního fondu pro odškodnění obětí sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech,“ dodal lékař.

Země by podle něj rovněž měly ekonomickými i politickými sankcemi a pohnáním před soud zaujmout jasné stanovisko vůči politickým představitelům, kteří sexuální násilí tolerují nebo dokonce využívají ve prospěch svých mocenských zájmů.

Bývalá sexuální otrokyně je hlasem znásilňovaných 

Muradová, která se narodila v roce 1993, je známá jako bojovnice za lidská a ženská práva, jakož i za práva jezídů a uprchlíků. Jako jednadvacetiletou unesli Muradovou z její vesnice na severu Iráku bojovníci organizace Islámský stát (ISIS) a drželi ji tři měsíce jako sexuální otrokyni.

Při útocích ISISu přišla o 18 členů rodiny, včetně matky. Ze zajetí se Muradové na několikátý pokus podařilo uprchnout a stala se mluvčí tisíců žen znásilňovaných bojovníky ISISu.

„Dnes je pro mě mimořádný den,“ řekla Muradová. „Je to den, kdy zvítězilo dobro nad zlem, den, kdy lidskost porazila terorismus, den, kdy děti a ženy, které trpěly pronásledováním, zvítězily nad pachateli těchto zločinů,“ prohlásila dále. A zdůraznila, že Nobelova cena není odškodněním pro její lid, který je zabíjen pouze kvůli své jezídské víře.

Zbytek cen se rozdával ve Švédsku

Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství a ekonomiku byly rovněž předány v pondělí, ale ve švédském Stockholmu. Cenu za chemii letos získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří využili techniku zvanou řízená evoluce k vytvoření nových bílkovin, jež mají širokou škálu upotřebení – od výroby nových léků až po produkci biopaliv.

Nobelovy ceny za fyziku se v letošním roce dočkali Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová, u nichž Královská švédská akademie věd ocenila průlomovou práci v oboru laserových technologií. Cenu za fyziologii a lékařství obdrželi Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za účast na vývoji speciální imunologické léčby rakoviny.

Nobelova cena za ekonomii letos putuje do Spojených států. Američan William Nordhaus byl oceněn za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami a Paul Romer za výzkum interakce mezi ekonomikou a technologickými inovacemi.

Nobelovka za literaturu se kvůli skandálu neudílela

Nobelova cena za literaturu letos udělena nebyla kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl za znásilnění odsouzen k 2,5 roku vězení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud