Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Česká fotografka o laureátovi Nobelovy ceny míru: Život zasvětil pomoci obětem znásilnění

Autor: ČTK, ula - 
5. října 2018
14:52

Jedním z laureátů Nobelovy ceny za mír pro rok 2018 je lékař Denis Mukwege. Třiašedesátiletý gynekolog zasvětil svůj život léčbě obětí sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Radost z ocenění projevila na sociálních sítích i fotografka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která s lékařem dlouhodobě spolupracovala. Zároveň na svém blogu připomněla příběh malé Naomi, která byla v Kongu znásilněna, když jí byly pouhé dva roky.

Denis Mukwege je také ředitelem nemocnice ve východokonžském městě Bukavu. V zařízení, které bylo otevřeno v roce 1999, přijme každoročně tisícovky žen. Mukwegeho se v roce 2012 pokusili zabít ozbrojenci a lékař musel dočasně svou zemi opustit.

„Znám jej (Denise Mukwegeho) už od roku 2008, kdy jsem v Kongu žila a začínala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. Doktor Mukwege pomoci obětem znásilnění zasvětil svůj život. V jeho nemocnici Panzi v Bukavu jsem byla mockrát a spolupracovali jsme s nimi,“ napsala Markéta Kutilová na svůj facebookový profil.

Fotografka sama zažila sexuální obtěžování, překvapivě ne v cizí zemi, ale v českém vlaku. U nepříjemného zážitku, kdy ji osahával neznámý muž, byla i její malá dcerka.

Znásilněná dvouletá holčička

Kutilová připomněla příběh z Konga, na který nemůže zapomenout. Jde o příběh malé Naomi, kterou znásilnili Hutové. 

„Ty dva vesničany našli zavražděné, a vedle nich našli moji Naomi, živou, ale brutálně znásilněnou,“ vypráví matka malé holčičky. Následky jsou patrné dodnes, a to přesto, že Naomi dávali doktoři dohromady půl roku. Dodnes ale neudrží moč ani stolici, což poznáte pokaždé, když Naomi vezmete do náruče, popisuje Kutilová na svém blogu.

„Vypravila jsem se do nemocnice Panzi, kde údajně dávali Naomi dohromady. ‚Ano, Naomi u nás byla hospitalizovaná přes půl roku, udělali jsme jí operaci fistuly, ale protože její orgány ještě nebyly úplně vyvinuté, nepodařilo se nám ji zcela uzdravit. Naomi už nikdy bohužel nebude zcela zdravá,‘ potvrdil mi doktor Espoir, “ pokračuje fotografka v šokujícím popisu událostí.

Celý příběh malé Naomi naleznete zde.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předána v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud