Merkelová má nástupkyni. Stranu povede Annegret Krampová-Karrenbauerová

Autor: peb, ČTK - 
7. prosince 2018
17:10

Novou předsedkyní německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se v pátek na sjezdu v Hamburku stala dosavadní generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová (56). Politička ve funkci po 18 letech nahradila Angelu Merkelovou. Právě k ní bývá Krampová-Karrenbauerová i pro svůj pragmatismus a klidný politický styl přirovnávána. Očekává se proto, že CDU sice dá své akcenty, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová.

Pro Krampovou-Karrenbauerovou se v rozhodujícím druhém kole volby vyslovilo 517 z 999 hlasujících delegátů. Její hlavní konkurent - bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz - získal 482 hlasů, a skončil tak velmi těsně poražen. Už v prvním kole vypadl osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

„Volbu přijímám a děkuji za důvěru,“ řekla bezprostředně po zvolení Krampová-Karrenbauerová delegátům, kteří ji odměnili potleskem vestoje. Jednu z prvních gratulací přijala z rukou kancléřky Angely Merkelové, která měla z volby viditelně radost. Dopředu sice neřekla, koho podporuje, ale všeobecně se předpokládalo, že to je právě Krampová-Karrenbauerová.  

Bývalá premiérka malé spolkové země Sárska po zvolení poděkovala Merzovi i Spahnovi za férovou volební kampaň. Věří, že se budou ve straně nadále angažovat. Merz zase straníky vyzval, aby teď novou předsedkyni plně podporovali. Po jednotě strany, kterou volba podle pozorovatelů do jisté míry narušila, volá také Krampová-Karrenbauerová.

Více o Annegret Krampové-Karrenbauerové čtěte ZDE

berlin71 ( 7. prosince 2018 20:25 )

Nemci budou jeste vzpominat na Merkel . To co je ted ceka bude hodne bolet . Nikdo z kandidatu mi nebil simpaticky ale AKK bude tvrde prosazovat nemecke zajmi na ukor EU ale i Nemecu.Mame se na co tesit

gabreta ( 7. prosince 2018 19:27 )

Z bláta do louže! Už se ta nová baba předvedla a ještě nebyla ve funkci!!

vendik3 ( 7. prosince 2018 18:17 )

Stejně hnusná mařena a zrůda jako merklice 👎

zacoaproc ( 7. prosince 2018 17:53 )

Jeden blbej škaredej chlap nahradí druhého

chachris ( 7. prosince 2018 17:47 )

Z deště pod okap.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud