Konec Merkelové v čele CDU: Povede ji znovu žena? Ambice má její spojenkyně

Autor: ČTK - 
30. října 2018
15:47

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena, že rozhodnutí skončit v čele křesťanských demokratů (CDU) neoslabí její pozici v mezinárodních jednáních. Bude na ně naopak mít víc času, řekla dnes v Berlíně. Zájem vést CDU již projevila generální tajemnice strany a spojenkyně Merkelové Annegret Krampová-Karrenbauerová.

„Jsem přesvědčena, že se na vyjednávací pozici v mezinárodních vyjednáváních nic nezmění. Dá se dokonce říci, že budu mít více času se soustředit na úkoly ministerské předsedkyně,“ poznamenala čtyřiašedesátiletá politička.

Už v pondělí uvedla, že se ve zbývajícím čase v úřadu kancléřky chce na mezinárodní scéně zaměřit mimo jiné na otázky související s brexitem nebo vztahy se Spojenými státy.

Merkelová v pondělí oznámila, že se v prosinci už nebude ucházet o post předsedkyně CDU a po vypršení funkčního období vlády velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) v roce 2021 už nebude ani kandidovat do Spolkového sněmu.

Jako kancléřka by chtěla působit ještě tři roky. Dnes zopakovala, že jména kandidátů, kteří by ji v čele křesťanských demokratů mohli nahradit, komentovat nebude. Poznamenala jen, že výběr bude otevřeným procesem.

O pozici zatím projevili zájem třeba generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je považována za spojenkyni Merkelové, dále ministr zdravotnictví Jens Spahn, který je naopak vnímán jako silný názorový odpůrce kancléřky, nebo někdejší šéf parlamentní frakce CDU/CSU v parlamentu Friedrich Merz, který před mnoha lety opustil politiku a působil v soukromém sektoru.

Video „Babiš je zloděj, Babiš je lhář“. Křičeli na českého premiéra v Německu - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

sores ( 30. října 2018 16:50 )

Škaredá mužatka Angela má na svědomí celou Evropu !!!!!! Už nikdy v ní nebude bezpečí.Měla zmizet už dávno enderačka bývalá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud