Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

CIA udeřila na Saúdy: Vraždu novináře nařídil přímo korunní princ, tvrdí Američané

Aktualizováno -
17. listopadu 2018
01:05
Autor: peb, ČTK - 
16. listopadu 2018
19:40

Vraždu saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo začátkem října na konzulátu jeho země v tureckém Istanbulu, nařídil přímo saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle webu listu The Washington Post, který se odkazuje na zdroje obeznámené se situací, to zjistila americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Prezident Donald Trump se hodlá s jejími poznatky seznámit ještě během soboty. 

Zjištění CIA odporuje vyjádření saúdskoarabské vlády, že princ neměl s činem nic společného. Američtí úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru, píše deník, pro nějž Chášukdží pracoval

Problém i pro Trumpa

Spojení korunního prince s úkladnou vraždou ztěžuje kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa snahu udržet vztah se svým úzkým saúdskoarabským spojencem, zdůrazňuje The Washington Post.

Trump před sobotní cestou do Kalifornie řekl novinářům, že se závěry CIA o podílu bin Salmána na smrti Chášukdžího se dosud neseznámil. Ještě dnes během cesty letadlem ale hodlá hovořit jak se zástupci rozvědky, tak i s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a „mnoha dalšími“, napsala agentura Bloomberg. V Kalifornii se prezident setká s lidmi postiženými ničivými požáry a se záchranáři.

Tělo Chášukdžího se zatím nenašlo. Prohlídku konzulátu umožnily saúdské úřady tureckým vyšetřovatelům až dva týdny po zabití novináře. Rijád původně vraždu popíral, přiznal ji až více než dva týdny poté, nicméně popřel, že by s činem měl cokoli společného korunní princ.

Novináře obelstil bratr korunního prince

The Washington Post dále uvádí, že s novinářem před jeho cestou na konzulát, kde si chtěl vyřídit dokumenty pro svatbu se svojí tureckou snoubenkou, hovořil telefonicky saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech. Princ Chalíd bin Salmán, který je zároveň bratrem korunního prince, údajně Chášukdžímu sdělil, že si je má v Istanbulu vyzvednout a ujistil jej, že mu tam nehrozí žádné nebezpečí. Hovor podle zdrojů listu uskutečnil na bratrův pokyn a tajná služba jej monitorovala

Saúdskoarabský ambasador na twitteru popřel, že by se zavražděným žurnalistou hovořil, nebo mu „z jakéhokoli důvodu“ navrhoval, aby jel do Turecka. „Žádám americkou vládu, aby zveřejnila informace o tomto tvrzení," napsal princ.

CIA podle amerického listu o svých zjištěních informovala vládu a Kongres. Viceprezident Mike Pence, který je na konferenci v Papui-Nové Guinei, odmítl informaci americký rozvědky komentovat. Zdůraznil, že vražda Chášukdžího bylo zvěrstvo. „Spojené státy jsou připraveny pohnat k odpovědnosti osoby, které jsou za vraždu odpovědné,“ řekl viceprezident novinářům. Dodal zároveň, že USA mají zájem na zachování dobrých vztahů se Saúdskou Arábií.

Turci mají nové důkazy

Kolem vraždy Chášukdžího je přitom pořádně živo. Turecko má prý více důkazů, mimo jiné další nahrávku, že vražda saúdského novináře ze začátku října na konzulátu jeho země v Istanbulu byla předem naplánovaná. Nahrávka, o níž dnes informoval turecký deník Hürriyet, podle deníku protiřečí klíčovým závěrům saúdskoarabské generální prokuratury.

Saúdskoarabský generální prokurátor ve čtvrtek oznámil, že žádá trest smrti pro pět z 11 osob obžalovaných z podílu na vraždě novináře, který žil přes rok v USA a kritizoval nejvyšší vedení Saúdské Arábie, včetně korunního prince Salmána. Podle prokurátora chtěli obžalovaní Chášukdžího původně přesvědčit k návratu do Saúdské Arábie, či ho tam přepravit násilím - zdrogovat ho a unést.

Turecká média přitom už několik dní po vraždě začala psát o tom, že novinář byl plánovaně a brutálně zavražděn komandem, které před jeho druhou návštěvou konzulátu 2. října přijelo do Istanbulu. V komandu byl mimo jiné i patolog. Už dříve také turecká média citovala z audionahrávky, která měla část brutální vraždy novináře zaznamenat. 

V pátek sloupkař tureckého deníku Hürriyet Abdulkadir Selvi napsal, že existuje další nahrávka, která byla zaznamenána před příchodem Chášukdžího na konzulát. Na 15minutové zvukové nahrávce si podle Selviho saúdskoarabský tým opakuje předem připravený plán a každému z členů se připomíná, jakou v něm má úlohu.

Další důkazy pocházejí podle Selviho z doby po činu. „Jsou na nich (zaznamenané) mezinárodní telefonické hovory 15členného týmu zabijáků,“ napsal Selvi, který 22. října informoval i o existenci první nahrávky. Ta dokázala, že novinář byl za sedm až osm minut uškrcen“.

„Sedmiminutová nahrávka zachycuje zoufalé pokusy Chášukdžího přežít, ale ani náznak toho, že by jej někdo přesvědčoval,“ napsal dnes Selvi. Turecká strana podle něj také nepotvrdila, že by novinář zemřel po podání drogy. Ankara má za to, že byl uškrcen provazem, nebo udušen pomocí plastového pytle, uvedl sloupkař.

Použili dvojníka 

Důkazem, že byla celá akce naplánovaná, je podle Selviho i to, že po vraždě z konzulátu vyšel Chášukdžího dvojník. O tom informovala turecká média už dříve, když zveřejnila záznam z kamery před konzulátem, na níž je muž ve stejných šatech a Chášukdžímu velmi podobný. Podle fotek ale měl například jiné boty, než novinář zachycený kamerou při vstupu na konzulát.

S tvrzením tureckého novináře, že celá akci byla připravená, se shoduje i pečlivá rekonstrukce sledu událostí, kterou v pátek dnes zveřejnil list The New York Times. Prohlídku konzulátu umožnily saúdské úřady tureckým vyšetřovatelům až dva týdny po zabití novináře. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa