Miliardář řval na podřízené: „Držte svou zas*anou držku!“ Ženy plakaly

Autor: Darina Jíchová - 
26. října 2018
19:30

Britský miliardář a podnikatel Sir Philip Green (66) je hlavní postavou jednoho z největších MeToo skandálů, který otřásl Velkou Británií. Green se pokoušel uplácet ženy, které ho obvinily ze sexuálního násilí. Jeho oběti ho označují za „sexistu, rasistu a sprosťáka“. Bývalí zaměstnanci promluvili o tom, jak ženy šikonaval a nadával jim. Ty často kvůli jeho nevybíravým a vulgárním komentářům končily v slzách. Green proslul svými styky s celebritami a modelkami jako herečka Liz Hurleyová, modelka Kate Moss nebo producent Simon Cowell, informoval deník The Sun.

Indentitu miliardáře spojeného se sexuálním skandálem ve firmě Arcadia Group odtajnil na jednání Sněmovně lordů Peter Hain. Green je šéf představenstva společnosti Arcadia Group, která vlastní řadu oděvních firem. Britský deník Telegraph dostal soudní příkaz o mlčenlivosti a Greena jako ústřední postavu skandálu nesměl jmenovat. Zákonodárci však mají politickou imunitu a soudním nařízením se nemusí řídit.

Obtěžování, šikana a rasistické poznámky

Greenův pád není spojen jen se sexuálním násilím, rasistickými útoky a šikanou zaměstnanců. Krachy jeho podniků připravily o práci tisíce lidí. V roce 2015 prodal „potápějící se“ obchodní řetězec BHS Dominicu Chappellovi za jednu libru, v přepočtu za 29 korun. Do roku společnost zbankrotovala, o zaměstnání přišlo 12 tisíc lidí. Mnoho lidí požadovalo, aby byl Green zbaven svého rytířského titulu.

Podnikatelův skandální život zpracoval editor nedělníku Sunday Times Oliver Shah v knize Poškozené zboží, v originálu Damaged Goods. Shah zahrnul příběhy z mnoha Greenových oděvních řetězců jako Burton, Dorothy Perkins, Miss Selfridge nebo Topshop. Deník The Sun nabídl několik pasáží z Shahovy knihy.

Než se Shah pustil do psaní své knihy, telefonoval s Greenem. Oznámil mu, že napíše to, co považuje za pravdu. „To ho naprosto rozzuřilo. Začal na mě řvát: Jestli mě chceš označit za lháře, přijď do kanceláře a řekni mi to do obličeje. Na to nemáš, co, ty zas*anče! Přijď a prohodím tě zas*aným oknem!“ vyhrožoval Shahovi. „To byl miliardář Green, jak o něm společnost dosud neslyšela,“ komentoval jeho výlev Shah.

Neshody se zaměstnanci

Šéf Burtonu Wesley Taylor podal výpověď v únoru 2017, podle jednoho ze zaměstnanců k tomu došlo po jedné ze „zuřivých hádek s Greenem“. Podnikatel měl na Taylora mnoho rasistických poznámek, Green vše ale popřel, mluvčí Arcadia Group incident odmítla komentovat.

Taylor společnosti hrozil, že vše předá pracovněprávnímu tribunálu, ale nakonec se nechal vyplatit a podepsal mimosoudní dohodu o mlčenlivosti.

Green proslul svým nevybíravým slovníkem a vulgárními útoky na své zaměstnance. „Do p*rdele, jste absolutně neschopná. Měl bych vás vykopnout z okna, ale jste tak tlustá, že byste se odrazila od země a měl bych vás tu zpátky,“ vyjel na jednu z nákupčích.

Na ženách kritizoval vzhled

Jeden z pracovníků společnosti uvedl, že po rozhovoru s Greenem často nacházel své kolegyně v slzách. Výtky prý Green mířil zejména na ženy, jeho poznámky často ani nebývaly spojené s jejich prací, ale s jejich vzhledem.

Proti Greenovi vystoupil také bývalý ředitel pánských oděvů v rámci BHS Brian Hill. Ve společnosti pracoval v roce 2010, když se jejího vedení ujal Green. Pod jeho taktovkou to Hill vydržel jen rok, pak podal výpověď. „Management BHS byl špatný, už když tam Philip přišel. Začal okamžitě jednat, nemůžu říct, že jsem nesouhlasil s tím, co dělal. Příčilo se mi ale to, jak to dělal,“ vysvětlil Hill.

„Nechcete být svědkem, jak se vozí po mladých nezkušených nákupčích, kteří mnohdy ani za nic nemohli. Většinu žen rozbrečel. Často si na nich jen spravoval chuť,“ Hill Greena popsal jako „vulgárního šikanátora a odporného člověka“.

Vazby na lichváře se Greenovi vymstily

Green se v roce 1988 stal majitelem oděvní firmy Amber Day, značný podíl nabídl notorickému lichváři Tonymi Schneiderovi. Schneider má vazby na organizovaný zločin, dohoda ale nevyšla. Tím ale Greenovy vztahy s lichvářem nekončily. V roce 1996 se muži potkali v restauraci Langan’s Brasserie, Green ale Schneidera odmítl pozdravit. Ten ho za to při odchodu poslal dvěma údery k zemi.

„Nechte tu k*ndu, kde je. Ven se může vyplazit,“ řekl Schneider přihlížejícím. Podle svědků mnoho lidí tehdy Schneiderovi připilo na zdraví a za jeho čin ho odměnilo potleskem ve stoje. Green však tvrdí, že ke konfrontaci se Schneiderem nikdy nedošlo.

Vulgarismy a výhrůžkami nešetřil

Nevýkonný ředitel Amber Day Leslie Warman uvedl, že si na něm Greeen „smlsnul“ v roce 1992, když Warman na svou funkci rezignoval. „Jestli nezavřeš svou zas*anou držku, vezmu svoje přátele a navštívíme tvoji rodinu,“ vyhrožoval mu Green.

Miliardář a podnikatel Philip Green se rád obklopuje celebritami a modelkami. Na snímku s dcerou Chloe, modelkou Kate Moss a moderátorem Nickem Grimshawem.Miliardář a podnikatel Philip Green se rád obklopuje celebritami a modelkami. Na snímku s dcerou Chloe, modelkou Kate Moss a moderátorem Nickem Grimshawem. | Profimedia.cz

Přátelství s Kate Moss

Podnikatel také proslul svým vztahem s topmodelkou Kate Moss, poprvé se potkali na charitativní aukci v roce 2006. Kde si za milion a 750 tisíc korun vydražil polibek s modelkou, věnoval ho ale producentce a bývalé ženě současného pákistánského premiéra Jemimě Chánové. „To byla sranda,“ komentovala následně polibek Moss.

Green se následně stal mecenášem modelky. Zakázal novinářům, aby se jí ptali na užívání kokainu. „Nechcete, aby vás vyhodili před obědem, co? Tak se na to neptejte,“ pohrozil novinářům, kteří ho zastihli v restauraci a na modelku a drogy se zeptali. Novinářům podle Shaha vyhrožoval s oblibou. Svědčí o tom i fyzické napadení reportéra stanice Sky News v roce 2016, který se zajímal o krach jedné z Greenových společností.

Green ve světě celebrit

Přátelství s Moss ho zaneslo do světa celebrit. Velmi blízký vztah měl Green také s porotcem soutěže Británie má talent, producentem a hercem Simonem Cowellem. Muži spolu často hodiny telefonovali, Green při nich usínal. Cowella později označil za svůj koníček.

Shah rovněž připomněl situaci, kdy miliardář urazil celý národ. V roce 2003 se ho novináři Guardianu zeptali, zda má skutečně jmění v hodnotě 29 miliard. S touto informací přišel editor rubriky finance Paul Murphy. „Neumí pořádně číst. Je to zas*raný Ir,“ vyjádřil se na Murphyho adresu Green, musel se pak omluvit celé irské komunitě.

Podnikatel nesnesl úspěch kolegyně

Spory měl Green také šéfkou Topshopu Jane­ Shepherdsonovou, i tu nakonec ale dohnal k rezignaci. V roce 2003 vyhrála anketu magazínu Drapers: Nejvlivnější osoba oděvního průmyslu. Umístila se o jednu příčku nad Greena, ten to ale nemohl přijmout. Okamžitě volal editorovi Ericu Musgravovi a stěžoval si: „Způsobil jste mi zas*aný problém. Bude teď ještě nafoukanější, než je teď,“ sdělil Musgravovi.

V tisku Shepherdsonovou označili za „první dámu módy“. Její slovní přestřelky s Greenem byly podle bývalých zaměstnanců legendární, podnikatelovo nejoblíbenější slovo při jejich hádkách bylo „zas*aný“.

Opulentní oslava padesátin

Na stránky novin se nedostával jen ve spojitosti se svým podnikáním, proslavila ho také opulentní oslava jeho padesátin. Manželka Tina pronajala luxusní hotel na Kypru, party po 3 týdny připravovalo 56 lidí. Občerstvení a dekorace přivezlo k hotelu přes 3 tisíce kamionů. Tina objednala tisíc lahví vína, 400 lahví šampaňského, 400 ústřic a 40 kilogramů kaviáru. Oslava Greena vyšla na 145 milionů korun.

Celá party probíhala v antickém stylu. Green a Tina vítali hosty v togách se zlatými detaily. Mezi dary byla také hra Monopoly vyrobená celá ze zlata s pravými penězi. Políčka odpovídala skutečným dohodám, které Green ve své kariéře uzavřel. Od svého obchodního partnera dostal Ferrari.

Miliardář a podnikatel Philip Green se rád obklopuje celebritami a modelkami. Na snímku se Sylvesterem Stalonem.Miliardář a podnikatel Philip Green se rád obklopuje celebritami a modelkami. Na snímku se Sylvesterem Stalonem. | Profimedia.cz

Když slavil 65. narozeniny, všechno vypadalo jinak. Psal se rok 2016 a BHS klesalo ke dnu. Informaci o tom, že společnost prodal a nechal zbankrotovat, zničila jeho pověst úspěšného podnikatele. Party byla skromná, konala se u něj doma a zástupy hvězdných hostů nahradil zlomek britských celebrit.

Na Greena prasknul sexuální skandál

Nyní se Green ocitl v centru sexuálního skandálu. Umlčoval oběti sexuálního obtěžování, šikany a rasistických útoků. Vyplácel jim vysoké částky jen, aby se ujistil, že proti němu nevystoupí. Dohoda, případně nařízení o mlčelivosti je zbraní v rukou bohatých, jak utajit své skandály.

Deník Telegraph uvedl, že Green vydal 14,5 milionů korun u soudu jen, aby nařízení dosáhl. Díky Hainovi však nařízení padlo a případ může být veřejně vyšetřován.

hurryd ( 27. října 2018 07:50 )

V Anglii je to skandál.U nás je to normální chování podnikatelů,manažerů a všech kteří od devadesátých let beztrestně kradou a krátí daně.V televizi šel spot že zadrželi muže,který si vydělal milióny tím, že podnikatelům oznámil že přišel na jejich daňové úniky a že je nahlásí.Proč mu asi ti čistí,nevinní chudáci platily?O tom Plesk nepíše protože patří mezi takovou chátru!!!

offline ( 27. října 2018 00:06 )

V Anglii je za exota, tady by zapadl. Takhle se nechovají jen miliardáři, ale standardně střední management, který musí dělat cyklistiku.

aleia ( 26. října 2018 23:12 )

Takovýho sprostýho burana u nás máme na hradě.Omezenci si ho zvolili a ještě se jim líbí,jak ta troska uráží občany

fikusek11 ( 26. října 2018 22:12 )

Asi Mylošovo kámoš.

tomik007 ( 26. října 2018 21:37 )

Ženy plakaly radosti

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud