Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Rána pro hnutí MeToo. Ministr obviněný ze sexuálního napadení žaluje svou oběť

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
16. října 2018
19:10

Indický ministr zahraničí MJ Akbar byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Obvinění si nenechal líbit a zahájil protiakci. Bývalou kolegyni, která ho viní z osahávání a sexuálního napadení, zažaloval. Její obvinění jsou podle něho falešná. Dodal, že rozhodně nehodlá rezignovat, informovala stanice CNN.

Akbar je nejprominentnější osobou, které se hnutí MeToo v Indii dotklo. V zemi byl významnou postavou, ještě než se stal členem vlády premiéra Naréndry Módího, před svým vstupem do politiky působil jako editor jedněch z nejvlivnějších indických novin. Obvinění proti němu se objevila minulý týden, ministr je však ihned označil za smyšlená.

Část opozice kvůli obvinění ze sexuálního násilí požaduje Akbarovu rezignaci. Část opozice kvůli obvinění ze sexuálního násilí požaduje Akbarovu rezignaci. | Reuters

Vysvětlil, že to považuje za prostředek, jak ho zdiskreditovat před volbami, které se budou konat příští rok. Zvláště proto, že část opoziční strany proti němu uspořádala protest a požadovala jeho odchod z vlády.

Žaloba za urážku a pomluvu

Z obtěžování ho obvinila novinářka Prija Ramaniová, ke které se přidaly i další ženy, jejich jména zatím nebyla zveřejněna. Akbar proti ženě okamžitě podnikl právní kroky a jeho právníci na ni podali žalobu, podle které ho Ramaniová „úmyslně a zákeřně“ pomluvila. Její slova jsou podle něho „zcela smyšlená a nesmyslná“, obvinění považuje za „skandální a neomluvitelné“.

„Akbarova konspirační teorie je neobhajitelná,“ argumentuje editoriál deníku The Hindu, který vyvrací jeho tvrzení, že jde o snahu očernit ho před volbami. Poté, co Akbar odmítl rezignovat, novináři obrátili pozornost na Módího. Chtějí vědět, proč premiér nepožaduje jeho odchod. Módího mluvčí zatím nereagoval na jejich telefonáty.

Obtěžování na pohovoru

Ramaniová v loňském roce publikovala článek pro indický Vogue, ve kterém popsala svou zkušenost se sexuálním obtěžováním. Došlo k němu během pracovního pohovoru s editorem v hotelovém pokoji. Po celý rok zůstával chlípník ze článku beze jména, minulý týden však Ramaniová na Twitteru prozradila, že šlo o Akbara.

Na Akbarovu žalobu reagovala v prohlášení, kde mu vzkázala, že je připravená bojovat. „Postoj pana Akbara je jasný. Místo aby se postavil vážným obviněním, se kterými proti němu vystoupilo několik žen, hledá cestu, jak nás zastrašit a umlčet,“ uvedla ve svém tweetu.

Sexuální predátor Akbar

„Ženy, které proti němu vystoupily, riskovaly osobní i pracovní životy. Navzdory tomu se rozhodly promluvit,“ dodala novinářka. Ve svém článku o Akbarovi napsala: „Ukázalo se, že nejste jen talentovaný novinář, ale i sexuální predátor. Tohle nebyl pracovní pohovor, ale rande.“ V té době jí prý bylo kolem dvaceti, Akbarovi přes čtyřicet let.

Role MeToo v Indii

Globální kampaň MeToo proti sexuálnímu obtěžování se nevyhnula ani Indii, její druhou vlnu minulý měsíc spustila bývalá bolywoodská herečka Tanušrí Duttová, která se stala obětí sexuálního napadení během spolupráce s hercem Nanou Patekarem. Herec se na radu svých právníků k případu odmítl vyjádřit.

Duttová v Bolywoodu vyvolala bouři a s podobnými příběhy přišlo několik dalších žen. Kauza šokovala média a zábavní průmysl, o práci během následujících týdnů přišlo i několik novinářů, kteří byli rovněž obviněni ze sexuálního násilí.

První vlnou kampaně MeToo si Indie prošla už loni na podzim, ale podle aktivistek se nezaměřovala na vykořisťování žen mimo oficiální ekonomiku, například na ženy prodané do sexuálního otroctví nebo příslušnice nejnižší vrstvy indického kastovního systému. Ty se přitom často stávají terčem útoků, dodávají aktivistky. Tuto skupinu žen zatím přehlíží i druhá vlna.

Problém se sexuálním násilím

Indie se dlouhodobě potýká s nárůstem sexuálního násilí, většinou jde o znásilnění. Podle záznamů v Indii v roce 2016 došlo k 39 tisícům znásilnění. To znamená, že zhruba každých 13 minut byla znásilněna jedna dívka. V roce 2017 počet případů stoupl o 12 procent.

 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud