Zemanova poradce viní z uplácení. Zaplatil si cestu k miliardám pro CEFC?

12. 10. 2018
12:12

Jméno bývalého šéfa společnosti CEFC China Energy Jie Ťien-minga figuruje v rozsáhlém korupčním procesu, v němž je souzen někdejší nejvyšší představitel čínské komunistické strany v provincii Kan-su. Ve čtvrtek prokuratura bývalého stranického tajemníka Wang San-jüna obvinila, že přijal od exšéfa CEFC Jie Ťien-minga úplatky v blíže neurčené výši, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi CCTV. CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit a Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Jie Ťieng-min počátkem roku zmizel z očí veřejnosti a v březnu čínské úřady oznámily, že byl zatčen a že je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Žádné konkrétní obvinění vůči Jieovi ale dosud nebylo zveřejněno.

Ve čtvrtek nicméně čínská televize CCTV přinesla zprávu o soudu s Wang San-jünem, který v letech 2011 až 2017 působil ve funkci šéfa čínské komunistické strany v provincii Kan-su na severozápadě země. Wang čelí obvinění, že v letech 1993 až 2017 přijal úplatky z různých zdrojů v celkové výši asi 67 milionů jüanů (216 milionů Kč). Poté, co prokuratura předložila důkazy, se Wang ke svým činům přiznal, uvedla televize CCTV.

Mezi těmi, kteří Wanga upláceli, byl podle prokuratury i Jie Ťien-ming. Wang prý od něj přijal úplatky v roce 2011 a peníze pomohly společnosti CEFC získat podíl ve finančním ústavu Hainan Bank. Transakci zprostředkoval Chu Chuaj-pang, někdejší předseda státní společnosti China Development Bank (CDB), která byla hlavním věřitelem CEFC.

Někdejší provinční stranický tajemník Wang byl rovněž obviněn, že pomohl pobočce CEFC v provincii Chaj-nan získat úvěr ve výši 4,8 miliardy dolarů od China Development Bank v době, kdy byl Chu Chuaj-pang jejím šéfem. Chu odstoupil z čela banky v září.

Soud ve městě Čeng-čou vynese rozsudek ve Wangově případu později; termín verdiktu nebyl upřesněn.

Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v ČR, po problémech se splácením svých závazků dokončuje prodej svého majetku v ČR čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group. V ČR investovala téměř 38 miliard Kč: jde o společnosti ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz Group, fotbalový klub Slavia Praha, podíly ve společnostech Travel Service, Médea a Empresa Media, J&T Finance Group či nemovitosti jako dva luxusní pražské hotely a komplex Florentinum.

lynx ( 12. října 2018 22:16 )

To by si mohli dovolit! To by na ně poslal Miloš Gripena! A ten by tu Čínu vybombardoval. V souladu s českými tradicemi ovšem humanitárně!

lynx ( 12. října 2018 22:13 )

Nač potřebuje Miloš nějakého Číňanka jako ekonomického poradce? Miloš, taková studnice moudrosti Všehomíra, jemuž není rovno v celé Mléčné dráze. Tak jak tak to vypadá, že ten génius dostane v souladu s dlouholetou čínskou tradicí kulku do týla na stadionu.

gralik ( 12. října 2018 18:28 )

Máš toho plnou televizi nemehlo. Na listině poradců prezidenta Miloše Zemana však Jie Ťien-ming navzdory obvinění zůstane. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Jie Ťien-ming přestane být Zemanovým poradcem až bude odsouzen. Dohledej si to.

Rokolan_ ( 12. října 2018 17:58 )

knihomol ( 12. října 2018 17:34 )

novinářská špína zase lže,intriky,podrazy,zákeřnost co proboha má Zeman společného s čínským poradcem podlost novinářu na Zemana,Babiše je hodná zrud hyen!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa