„Stupidní a povrchní.“ Zeman se čertí kvůli čínské misi, u peněz se ozval Tvrdík

22. 3. 2018
07:35

Prezident Miloš Zeman neví, kvůli čemu je jeho poradce a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-ming v Číně vyšetřován. A nechce se vměšovat do čínských vnitřních záležitostí, ctí presumpci neviny a počká na závěry vyšetřování, řekl v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Tam také zmínil, že dotazy na placení cesty jsou „stupidní a povrchní“, nařídil ji prý on a zaplatila ji hradní kancelář, tedy daňoví poplatníci. To na Twitteru hbitě doplnil šéf české pobočky CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle něj jemu Hrad neplatil vůbec nic.

Zeman uvedl, že jeho kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík jeli do Číny na jeho pokyn zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku, o čemž prý byli ujištěni. Prezidentská kancelář podle Zemana cestu určitě zaplatila Mynářovi, zda i Nejedlému a Tvrdíkovi, netuší. Dotazy týkající se placení jejich cesty označil za stupidní a povrchní.


„Samozřejmě, že šlo o služební cestu. Samozřejmě, že byla hrazena z rozpočtu mé kanceláře. Samozřejmě, že byla uskutečněna na můj příkaz, což byl mimochodem asi druhý nebo třetí příkaz za pět let, který jsem dal, pokud jde o služební cesty. Mám pocit, že ta trojice udělala velký kus práce. Samozřejmě jí to ale nikdo neuzná, naopak,“ prohlásil prezident.

Video „Je to nestandardní.“ Jurečka zažádal Zemanův Hrad o informace k cestě Mynáře s Nejedlým do Číny. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Na následující dotaz, zda tedy Hrad platil cestu i Tvrdíkovi, Zeman odpověděl: „Upřímně řečeno, vůbec nevím. Vím, že jsme to zcela určitě platili kancléři Mynářovi. A pokud jde o ty zbývající dva, nemám tušení. Pokládám tuto otázku za poněkud povrchní. Je to, jako když se zachrání továrna, která hořela, ale hasičovi uhoří uniforma. No a vy byste se chtěl bavit o nákladech na tu uniformu.“

Tvrdík: Hrad mi neplatil nikdy nic

V reakci na rozhovor se ozval Tvrdík, který na Twitteru uvedl: „Je legitimním právem pana prezidenta nevědět všechny detaily. Kancelář prezidenta republiky mi nikdy nic neplatila, ani za mne nehradila, a to platí i pro poslední cestu do Číny.“

Zeman byl podle svých slov informován, že Jie Ťien-ming opustil vedení CEFC a společnost bude dál „vlajkovou lodí čínských investic v České republice. K další expanzi podle něj pomůže i fakt, že téměř poloviční podíl ve skupině CEFC získá státem vlastněná čínská společnost CITIC Group.

Video Zeman v Číně: Nejsem Nagyová, ale taky pracuju jako kůň. - Blesk - Vera Renovica
720p 480p 360p 240p

Zeman: Pro mě platí presumpce neviny

O potížích svého poradce se český prezident dozvěděl zhruba před měsícem. „Byl jsem tím trochu překvapen, protože prezident Si Ťin-pching byl přítomen dohodě o kapitálovém vstupu CEFC do ruské Rosněfti. Tato skutečnost mě rozhodně nevedla k obavám. Nicméně prezident Si vede boj proti korupci, je klidně možné – i když u mě platí v zahraničí i doma presumpce neviny – že tam k něčemu došlo,“ uvedl Zeman.

Z mediálních zdrojů slyšel, že vyšetřování se týká korupčních aktivit v Africe, nikoliv v České republice. „A protože se nechci vměšovat do čínských vnitřních záležitostí, počkám, jak toto vyšetřování dopadne,“ dodal Zeman.

Vyšetřování kvůli ekonomické kriminalitě

Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem.

dobraduse ( 22. března 2018 16:56 )

vždyť mi víme, že si vemeno

dobraduse ( 22. března 2018 16:54 )

to protože jsem inteligenti

dobraduse ( 22. března 2018 16:51 )

soukromých kšeftů pánů poradců, vemeno

marmat ( 22. března 2018 15:21 )

To je ultra luxusní kategorie lobistů

marmat ( 22. března 2018 15:19 )

no já mám pocit, jestli to není pokus o humor Tedy v úvodu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa