Zadržení Zemanova rádce bylo na přímý rozkaz prezidenta? Číňané spekulace odmítají

Autor: ČTK, vei - 
2. března 2018
08:43

Informace o vyšetřování předsedy představenstva čínské společnosti CEFC Jie Ťien-minga (40) se nezakládají na faktech. S odvoláním na sdělení firmy to dnes uvedla agentura Reuters. Šéf CEFC je zároveň poradcem prezidenta Miloše Zemana, skupina působí převážně v energetice.

Podnik na svém webu zveřejnil prohlášení, podle něhož společnost funguje normálně. Některá média a agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje uváděla, že šéf podniku je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.

Hongkongský deník South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje ve čtvrtek napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu. Zda vyšetřování pokračuje, podle listu není známo.

„Zaznamenali jsme ten nezodpovědný článek... Slavnostně zde prohlašujeme: nezakládá se na faktech,“ citovala prohlášení firmy agentura AFP. CEFC zároveň dodala, že informace o svém vyšetřování sám Jie nepotvrdil.

Po zveřejnění zprávy o vyšetřování akcie firmy oslabily a jejich pokles pokračoval i dnes. Kvůli masivnímu rozprodávání dluhopisů společnosti bylo zastaveno jejich obchodování.

Kdo je Jie Ťien-ming? 

• Jie Ťien-ming se narodil 5. června 1977 v Pchu-čchengu v provincii Fu-ťien.

• Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002 a nyní je předsedou představenstva společnosti.

• Od dubna 2015 je Jie Ťien-ming poradcem prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Jie je prezidentovým speciálním poradcem „pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“.

Prezident Zeman ve společnosti svého speciálního čínského poradce Jie Ťien-mingaPrezident Zeman ve společnosti svého speciálního čínského poradce Jie Ťien-minga | ČTK

• Podle čínských investigativních novinářů patří Jie Ťin-ming k „nejtajemnějším čínským boháčům“. Novináři zjistili, že Jie založil svoji první firmu v roce 1999. V letech 2002 až 2004 obchodoval spolu se svou manželkou Wu Li-čchiung s hygienickými potřebami, hasicími přístroji, výrobky ze dřeva a potravinami. V roce 2017 se stal politickým poradcem konzervativní pročínské Nové lidové strany v Hongkongu.

V roce 2016 ho americký magazín Fortune zařadil na druhé místo svého seznamu „40 pod 40“, tedy 40 nejvlivnějších lidí světa mladších 40 let.

• Čínské zdroje v minulosti uvedly, že je Jie Ťien-ming vnukem maršála Jie Ťien-linga, jenž se po smrti vůdce Mao Ce-tunga největší měrou zapříčinil o pád takzvaného Gangu čtyř, což byla skupina členů politbyra vedená vdovou po Maovi. Za dvouleté vlády tohoto uskupení se ještě zintenzivnil teror Maovy kulturní revoluce. Maršál Jie Ťien-ling se poté zařadil k vůdcům takzvané druhé generace. Podle listu Financial Times ale Jie v prohlášení pro česká média popřel, že je vnukem Jie Ťien-linga.

Video  Zeman v Číně málem upadl při vystupování z letadla.  - abl

Skupina CEFC je podle vlastních údajů největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku.

V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Loni v září CEFC uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Zpráva o vyšetřování Jie Ťien-minga podle Reuters vyvolává otázky kolem dokončení dohody. Mluvčí Rosněfti dnes řekl, že firma o vyšetřování nic neví a že toto vyšetřování s Rosněftí nijak nesouvisí.

Video  Zeman ve „znásilněném“ Nankingu, kde podle něj začala 2. světová.  - Vera Renovica

 

 


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

stenly29 ( 2. března 2018 09:16 )

Co říká čínská společnost CEFC Energy je pro Tebe pravda? Hongkongský deník South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje ve čtvrtek napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu. Trochu uber presstitute.

balika ( 2. března 2018 09:02 )

Takže presstituti včera vykřikovali, že Zemanův poradce byl zatčen. Dnes "Čínská společnost CEFC Energy popřela zprávy, že by její šéf byl prošetřován kvůli hospodářské kriminalitě." Takže neměli by se "vyvážení" novináři omluvit?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud