Za řečnickým pultem si tentokrát „zatrsal“ Juncker, byl to výsměch Mayové?

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
9. 10. 2018
18:51

Britská média si všímají kuriózního momentu ze začátku proslovu předsedy Evropské komise (EK) Jeana-Claudea Junckera k Evropskému výboru regionů. Šéf EK předvedl za řečnickým pultíkem krátký taneček připomínající nedávný nástup britské premiérky Theresy Mayové na pódium na závěr konference své Konzervativní strany. Mluvčí EK však odmítl, že by z Junckerovy strany šlo o vtip na účet Mayové.

Britská premiérka by se však zřejmě příliš neurazila, neboť minulý týden před proslovem v Birminghamu parodovala sama sebe za zvuku Dancing Queen kapely ABBA. Šlo o sebeironickou reakci na posměšné komentáře, které se vyrojily během její srpnové cesty po Africe, v rámci níž se vícekrát pokusila zapojit do tance s tamní mládeží.

Video Junckerův taneček. Byla to parodie Mayové? - Reuters

Předseda EK pobavil kolegy

Junckerův moment taneční improvizace přišel poté, co se chystal začít mluvit k sálu v Bruselu, avšak zahájení projevu musel na chvíli odložit, protože z reproduktorů stále zněla hudba.

Předseda EK nejdříve zaraženě vzhlédl od svých poznámek, načež pozvedl ruce a několikrát se zavlnil do rytmu stylem, který neměl daleko od robotických pohybů Mayové. Hudba ihned skončila, k hlasitému smíchu publika to ale stačilo. Juncker reagoval širokým úsměvem.

Britský tisk to považuje za útok na Mayovou

„Opravdu Juncker při projevu k výboru regionů zesměšňuje tanec Mayové na (píseň) ABBA? Já říkám, že ano,“ hodnotil na twitteru bruselský zpravodaj britského deníku The Daily Telegraph James Crisp.

„Klid Jamesi. Jaký by to byl život bez písní nebo tance?“ reagoval mluvčí EK Margaritis Schinas, přičemž použil frázi ze skladby Thank You for the Music právě od ABBA. „Nebylo to namířeno proti nikomu, (byla to) improvizace v momentě, kdy stále hrála hudba a on nemohl začít hovořit,“ dodal Schinas s tím, že Juncker respektuje Mayovou a dokazuje to veřejnými výroky i konkrétními kroky.

Junckerovo ražení proti angličtině v EU

I když Juncker tvrdí, že jeho „vystoupení“ nemělo s Mayovou nic společného, svou řeč začal rýpnutím do angličtiny. „Mluvit anglicky nebudu, opakuji: nebudu. Není to jediný oficiální jazyk Evropské unie. Vyjádřím se ve francouzštině, možná v lucemburštině,“ prohlásil předseda EK. 

Není to poprvé, kdy měl výtku proti angličtině. Již několikrát vyzval k tomu, aby byla odsunutá na okraj evropského politického dialogu a aby jednání probíhala ve francouzštině. Juncker není jediný, kdo chce angličtinu vypudit. Vystoupil proti ní i francouzský prezident Emmanuel Macron nebo europoslanec Manfred Weber.

Video Mayová návštěvu Afriky završila dalším tanečkem - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

junkiexl ( 9. října 2018 21:10 )

Nebyl to vysmech Mayove. JunckerT byl zas pod obraz Bozi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa