Od teroru 11. září uplynulo 17 let: Tisícovka obětí stále nebyla identifikována

Autor: dj - 
11. 9. 2018
12:21

Dnes si ve Spojených státech připomínají 17 let od útoků z 11. září 2001, kdy teroristé al-Káidy zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Při útocích zahynulo 2996 lidí včetně 19 teroristů, ani po 17 letech však nebyly identifikovány všechny oběti a práce forenzních techniků nadále pokračují.

Před 17 lety členové al-Káidy unesli čtyři letadla, dvě z nich, lety společností American Airlines a United Airlines, narazila do budov Světového obchodního centra, které se následně zbortily. Zahynuli všichni lidé na palubě a stovky dalších v budovách.

Celkem si nálet pouze v New Yorku vyžádal 2753 obětí, z nichž do dnešního dne bylo identifikováno pouze 1642. Rodiny zbylých 1111 stále čekají na oznámení policie, že byly nalezeny ostatky jejich příbuzných.

Na identifikaci čeká přes tisíc obětí

Na případu pracuje tým forenzních vědců, kterým se díky novým technologiím postupně daří přiřadit totožnost zemřelých k tisícům sebraných vzorků DNA. Pracují převážně s úlomky kostí. „Proces komplikují hlavně elementy, kterým byly vzorky vystaveny. Oheň, bakterie, slunce, nafta, letecké palivo můžou DNA obsaženou v kosti poškodit nebo zničit,“ uvedl Mark Desire, zástupce ředitele forenzní laboratoře v New Yorku.

Protokol z roku 2001

Řekl také, že na místě útoku bylo zajištěno 22 tisíc částí lidských ostatků. Mnoho z nich bylo zanalyzováno více než 15krát, a bohužel zatím zůstávají bez uspokojivých výsledků. „Strávili jsme i rok bez toho, aby se nám podařilo provést jedinou identifikaci, ale nevzdáváme se,“ prohlásil Desire.

„Pracujeme podle protokolu, který byl stanoven v roce 2001. Samotný proces jsme samozřejmě zlepšili a urychlili,“ vysvětlil vědec. Desire odmítl odpovědět na otázky týkající se rozpočtu newyorské forenzní laboratoře. Potvrdil nicméně, že se jedná o nejmoderněji vybavené pracoviště ve Spojených státech.

Unikátní záběry z 11. září 2001 od Čecha Pavla HlavyUnikátní záběry z 11. září 2001 od Čecha Pavla Hlavy | 

Emotivní vědci

Desire je jediným vědcem, který byl členem i původního vyšetřovacího týmu. „Útok zřetelně ovlivnil moji kariéru a s rychlým vývojem techniky chci být u projektu až do konce. Jako forenzní techniky nás učí být nestrannými a nezaujatými pozorovateli, tady to ale nejde. Jsme si velmi blízcí s rodinami obětí,“ řekl Desire.

„Oproti mnohým případům, kde čas je nepřítelem, my na čas a vývoj technologií spoléháme.“ Forenzní tým je složen z vědců z celého světa, pracují v něm technici například z Argentiny nebo Jihoafrické republiky.

Po roce nové jméno

V červenci tohoto roku laboratoř oznámila další jméno a na seznam identifikovaných obětí přibyl Scott Michael Johnson (†26), který pracoval jako finanční analytik na 89. podlaží Jižní věže. Jednalo se o první jméno po více než roce neúspěšných analýz.

„Je to nepopsatelný pocit, když se vám podaří dokončit identifikaci. Dáte pozůstalým, co potřebují, pomůžete jim uzavřít tuhle tragickou kapitolu jejich života. Snažím se chovat profesionálně, ale emoce někdy převládnou,“ popsala Veronica Canová, kriminalistka pracující na identifikaci.

Do laboratoře se někdy přijdou zeptat rodiny obětí. Zajímá je, jak jsme pokročili, je to pro nás motivace. Navíc jejich role je velmi podstatná, totožnost obětí můžeme určit jen komparací vzorků, které nám pozůstalí poskytli,“ doplnila, že laboratoř spolupracuje i na dalších případech.

„Když vám laboratoř oznámí, že identifikovali vašeho drahého, přenese vás to zpátky do toho hrozného dne. Vzpomenete si na to, jak strašlivá to musela být smrt, ať už se jednalo o někoho na palubě letadla, v obchodním centru nebo pod ním,“ popsala Mary Fetchetová, která během útoku přišla o syna Brada (†24). „Na druhou stranu máte konečně koho pohřbít.“ Fetchetová je spoluzakladatelkou terapeutické skupiny Hlasy 11. září, která pomáhá těm, které tragédie zasáhla.

Trump se zúčastní piety

Památku obětí si dnes rovněž připomene prezident USA Donald Trump. Stejně jako jeho předchůdci zamíří na místo, kam se zřítilo čtvrté z unesených letadel, tedy k městu Shanksville ve státě Pensylvánie. Pasažéři letu 93 společnosti United Flight se těsně před pádem pokusili získat kontrolu nad letadlem, cílem teroristů totiž nebylo malé pensylvánské město, ale Washington, podle dohadů pak přesně Bílý dům nebo Kapitol.

Hrdinové letu 93

Cestující tohoto letu jsou považováni za hrdiny. Zamířilo-li by tenkrát letadlo ke Kapitolu, znamenalo by to podle expertů tragédii. Jednání Kongresu bylo totiž v plném proudu. Trumpa na pietní místo doprovodí manželka Melania. Prezidenta by i přes skandály mělo čekat vřelé uvítání.

První pár navštíví 30 metrů vysoký monument, tzv. Věž hlasů, na které na památku 40 obětí letu 93 visí 40 zvonkoher. Během pamětního ceremoniálu budou přečtena jména všech pasažérů a posádky.

Znovuotevření metra

U příležitosti 17. výročí od teroristických útoků byla rovněž znovuotevřena stanice newyorského metra Světové obchodní centrum. „WTC Cortlandt, jak zní nové jméno stanice, není jen zastávkou metra, je to symbol newyorské síly a odhodlanosti, dokazující, že Newyorčané chtějí místo, kde stálo centrum, plně obnovit,“ nechal se slyšet předseda metropolitního dopravního podniku Joe Lhota.

Video Národní památník a muzeum 11. září - ©9/11 Memorial Museum
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa