17 let od útoku otevřeli stanici newyorského metra. 11. září ji zasypaly trosky „dvojčat“

Autor: ČTK - 
10. září 2018
09:04

Stanice newyorského metra, která byla zničena při teroristických útocích z 11. září 2001 na mrakodrapy Světového obchodního střediska (World Trade Center, WTC), byla znovu uvedena do provozu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Někdejší stanici Cortlandt Street po pádu dvojčat WTC zasypaly a poničily sutiny. V sobotu byla uvedena do provozu pod novým názvem jako stanice WTC Cortlandt.

Slavnostní znovuotevření stanice metra Světové obchodní centrum. Stuhu přestřihl předseda metropolitního dopravního podniku Joe Lhota.Slavnostní znovuotevření stanice metra Světové obchodní centrum. Stuhu přestřihl předseda metropolitního dopravního podniku Joe Lhota. | Profimedia.cz

„(Stanice) WTC Cortlandt je víc než nová stanice metra,“ uvedl předseda metropolitního dopravního podniku Joe Lhota. „Symbolicky zastupuje předsevzetí Newyorčanů - místo, kde stály věže WTC, obnovit a podstatně zlepšit,“ dodal v prohlášení Lhota, který má ze strany otce české kořeny.

Oprava za miliardy

Obnova stanice stála podle deníku The New York Times přes čtyři miliardy Kč. Musela být nově zastřešena a muselo být vyměněno 365 metrů kolejí - při útocích byla zničena i část tunelu mezi stanicemi.

Stanice má nový ventilační systém a méně sloupů, než její předchozí verze, aby se pasažéři mohli plynuleji pohybovat. Její stěny zdobí úryvky z amerického prohlášení nezávislosti a Všeobecné deklarace lidských práv, kterou přijalo OSN v roce 1948.

Video Spojené státy si připomněly teroristické útoky na dvojčata, Trump držel minutu ticha před Bílým domem - Reuters

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud