Teroristé zaútočili na palác prezidenta. Policisté je v Somálsku postříleli

Autor: jer, ČTK - 
14. 7. 2018
18:10

Somálské bezpečnostní složky v sobotu zastřelily tři extremisty, kteří měli na sobě vojenské uniformy, a zmařily tak pokus o teroristický útok na prezidentský palác v Mogadišu. Útok začal explozí automobilu, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Celkem zahynulo šest lidí, včetně sebevražedného atentátníka v autě. K útoku se přihlásila extremistická skupina Šabáb.

Nejprve explodovalo auto poblíž kontrolního stanoviště u prezidentského paláce, poté následovala další exploze bomby umístěné rovněž ve voze, popsal místní policista. „Bezpečnostní složky se střetly s útočníky, a pak jsme uslyšeli obrovský výbuch. Srazilo mě to k zemi,“ řekl agentuře AP jeden ze svědků Usmán Alí.

Sobotní útok se odehrál týden po přepadení komplexu ministerstva vnitra v Mogadišu. Při odpálení auta s výbušninami u vjezdu do objektu a následné přestřelce s vojáky bylo zabito nejméně devět osob. K akci se tehdy rovněž přihlásili teroristé ze skupiny Šabáb.

Hnutí Šabáb je považováno za odnož teroristické sítě Al-Káida. Usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Dlouhodobě útočí na vládní cíle v Mogadišu a připisuje se mu říjnový atentát, při němž přišlo o život přes 300 lidí.

Video  Lenka Klicperová v somálském Mogadišu. Ulice plné islamistů a tábor pro místní uprchlíky  - Lenka Klicperová/reflex.cz

Hrozba, kterou představuje tato nejkrvavější islamistická skupina v subsaharské Africe, brzdí snahy posílit křehkou somálskou vládu a stabilizovat Somálsko, které je sužováno dlouholetým chaosem.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

fotrpjotr ( 15. července 2018 01:43 )

 Tak tyto k k nám OSN doporučuje přijímat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa