Premiérka chtěla víc času na dítě. Drahou letenkou ale Novozélanďany dopálila

Autor: Darina Jíchová - 
4. září 2018
14:20

Politická hvězda novozélandské premiérky Jacindy Ardernové (38) stoupá. Bojuje s dětskou chudobou v zemi i „plastovou krizí“. Vedle toho zvládá péči o svého prvního potomka, přitom dceru porodila teprve v červnu. I ona ale občas šlápne vedle, tento týden sklidila kritiku za nákladný let, který půjde z kapes daňových poplatníků. Premiérka se nechtěla odloučit od dítěte, uvedl deník Guardian.

Ardernová se počátkem srpna vrátila do práce po krátké, šestitýdenní mateřské dovolené. Není jedinou političkou, která přivítala potomka v pozdějším věku. Jejího příkladu následovala ministryně pro ženy a rovnost Julie Anne Genterová (38). Těhotenství ale oznámila i česká politička, středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO). Jermanová je dokonce ještě o 10 let starší než její novozélandské kolegyně.

Politika vlídnosti Ardernové vychází

Na rozdíl od ostatních světových politiků, jako je americký prezident Donald Trump nebo britská premiérka Theresa Mayová, vládne Ardernová v klidném stylu a její oblíbenost neklesá, spíše naopak. Politologové samozřejmě upozorňují na to, že novozélandská premiérka je ve zcela jiné situaci a její vláda nečelí žádné krizi a ubírá se politikou „vlídnosti“.

Nejčastěji je srovnávána se sousední Austrálií, která má za sebou další politickou krizi a dosavadního premiéra Malcolma Turnbulla v srpnu vystřídal Scott Morrison. Novozélanďané se netajili svou škodolibou radostí z jejich problémů. Na internetu vzniklo spoustu memů s Ardernovou v hlavní roli. Asi nejoblíbenější je premiérka, která vkládá dceru do rukou svého partnera Clarka Gayforda s komentářem: „Podrž dítě, musím se jít postarat o Austrálii.“

Ardenová plní sliby z kampaně

Gayford se po jejím návratu do práce ujal péče o dceru Neve, premiérka stále ještě kojí a ráda má dceru u sebe, uzpůsobila tedy svou kancelář tak, aby si mohla odskočit nakojit i během jednání. Bez práce nevydržela ale ani po porodu a ještě z domova představila sociální reformu, díky které matkám prodloužila mateřskou dovolenou z 18 na 22 týdnů. Tímto krokem splnila další položku ze své kampaně.

Svou oblibu mezi lidmi zvýšila i tím, že odmítla návrh na zvýšení platu poslanců. „Slíbili jsme, že se zaměříme na růst platů nižší a střední třídy, to dodržíme,“ prohlásila Ardernová. Během loňských voleb ona a labouristé celou kampaň založili na tom, že do politiky chtějí vrátit vlídnost. Mezi lidmi měli obrovský úspěch a vyhráli s největším počtem hlasů a křesel za posledních 12 let.

Vedle předchůdkyně vypadá jako amatér

Ardernová podle politologů spustila tzv. Jacindamanii, která neupadá zvláště proto, že zatím se labouristům daří plnit vše, čím se zavázali. „Ardernová je populární a úspěšná, to je pravda, ale vedle poslední labouristické premiérky Helen Clarkové vypadá jako amatér. Má ještě co dělat, aby se jí vyrovnala,“ domnívá se bývalý člen strany Michael Bassett (80). Mezi současnými politiky ale Ardernová vyniká.

Čelem se postavila i k migrantské krizi na Nauru a oznámila, že Nový Zéland přijme 150 uprchlíků. Přiznala, že počet je sice omezený, ale že její země je připravená jednat a pomoct. „Naší prioritou jsou děti a ženy,“ dodala Ardernová.

Nicméně ani Ardernová není bez chyb a její poslední akce pořádně vytočila novozélandské daňové poplatníky. Místo, aby na Fórum pacifických ostrovů (PIF) konající se právě na Nauru letěla spolu se svým místopředsedou, požádala pilota, aby se pro ni vrátil o den později. Premiérka totiž chtěla strávit den s dcerou. Poplatníky ale let navíc vyjde na sta tisíce korun.

Kritici: Jsou to vyhozené peníze

Najednou i jinak oblíbená politička čelí značné kritice, její cesta by se totiž mohla vyšplhat až na částku přesahující milion a půl korun. Podle průzkumů se lidé shodli na tom, že 3denní pobyt na Nauru by premiérka bez dcery vydržela, že nemělo cenu ho zkracovat na 2 dny za tak vysokou cenu.

Další podstatná část obyvatel Ardernové vzkázala, že se měla účasti rovnou vzdát s tím, že by to ostatní jistě pochopili. Ministr financí Grant Robertson však vysvětlil, že se premiérka zeptala, zda je další let možný bez toho, aby byly utracené peníze navíc.

„S premiérkou jsme o tom diskutovali. Sama ví, jak důležitá je na fóru osobní účast hlavy státu. Pokladna má pro tyto účely vyhrazené finance a i s cestou navíc jsme pořád v rámci našeho rozpočtu,“ snažil se uklidnit veřejnost Robertson.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud