Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

„Merkelová musí pryč!“ Na protestech u českých hranic ukázali i Češku Naďu (†34)

Autor: ČTK, kal - 
1. září 2018
23:20

Dramatický závěr měly sobotní protesty ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) nedaleko českých hranic. Účastníci protiimigrační demonstrace se tu střetli s policií a 11 lidí skončilo v nemocnici, zraněn byl také nejméně jeden novinář. Organizátoři pochod ukončili předtím, než došel na cílové místo. Ve městě předtím demonstrovaly tisíce lidí z různých táborů, minulý tu víkend násilně zemřel pekař Daniel (†35), z jeho vraždy jsou podezřelí dva mladí muži ze Sýrie a Iráku.

V hlavním pochodu organizovaném protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD) šlo před jeho ukončením kolem 6000 osob. Kolem 2500 lidí se zase sešlo na akci proti neonacismu. Na okraji hlavního pochodu se odehrávaly už v jeho průběhu drobné střety.

Pochod Pegidy a AfD měl vyrazit na cestu kolem 17. hodiny, ale policie, která má k dispozici vrtulník nebo vodní děla, mu dala zelenou až po několika desítkách minut. Tisíce lidí, mezi nimiž jsou mladší ročníky i osoby v důchodovém věku, se pak vydaly na tichou cestu městem, která má uctít „oběti multikulturalizace Německa“.

V čele průvodu, který se hemžil německými vlajkami, šli lidé s velkými plakáty, na kterých byli fotky lidí zabitých migranty. Mezi nimi nechyběl Němec s kubánskými kořeny Daniel Hillig, jehož vražda, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla k demonstracím a násilnostem v podkrušnohorském městě. Na jednom z plakátů byla také Češka Naďa Čižmár (†34), která zahynula v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně.

V sobotní sérii demonstrací v Chemnitzu zahájil dopolední mírový pochod, kterého se účastnilo pár desítek lidí, a akce pokračovaly odpoledním setkáním asi 1500 lidí na manifestaci pravicového hnutí Pro Chemnitz a zhruba 2500 osob na protestu proti krajní pravici.

Příznivci hnutí Pro Chemnitz, jejichž pondělní demonstrace skončila výtržnostmi a útoky na přistěhovalce, se kolem čtvrté odpoledne sešli u nejznámějšího monumentu čtvrtmilionového města - památníku Karla Marxe. Řada z nich s sebou měla německé vlajky a opakovaně skandovala hesla jako „My jsme národ“ nebo „Merkelová musí pryč“.

Právě kancléřka Angela Merkelová (CDU) a starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová (SPD) byly často terčem nevole davu, v němž se objevila i trojice vlajek českých. „Nevyzývám k braní spravedlnosti do vlastních rukou, ale když nás politici nebudou chránit, tak se musíme rozmyslet, jak se budeme bránit my,“ nechal se slyšet jeden z řečníků. „Vezměte jim nože, nebo vám vezmeme úřady,“ pohrozil také.

Starostka slibuje boj proti pravicovým štváčům

Pár stovek metrů od pravicové akce, která skončila asi po 40 minutách, protestovali u kostela Johanniskirche lidi za mír a proti xenofobii. Na místo přišla i starostka Chemnitzu, podle níž dnes Sasko i její město musí vyslat jasný signál, že budou všemi prostředky hájit právní stát proti „pravicovým štváčům“. Šéf poslanců Levice ve Spolkovém sněmu Dietmar Bartsch zase vyjádřil přesvědčení, že je nutné, aby občané města dali jasně najevo svůj postoj.

Na oba protesty dohlížely stovky policistů z různých spolkových zemí. Většina z nich má v pohotovosti přilby, někteří jsou na koních. Ulice v centru města byly uzavřeny pro dopravu, policie je blokovala desítkami vozů. Nad městem létal vrtulník.

Při protestech musela podle města celkem 17krát zasahovat záchranka, která 11 lidí převezla do nemocnice. Zranění utrpěl také novinář rozhlasové a televizní stanice MDR, kterého někdo shodil ze schodů.

Zeman zaujal Němce podporou odpůrců migrace

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek uvedl na TV Barrandov, že má pro ty, kteří demonstrují po vraždě Němce proti migraci, pochopení. Zaujal tím i v německých médiích.

„Já upřímně s těmi demonstranty docela sympatizuji, oni v podstatě říkají Mutti Merkelová sem pozvala migranty a tady máte důsledek,“ cituje vyjádření Zemana pro televizi Barrandov například web listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Český prezident v rozhovoru také poznamenal, že německé kancléřce Angele Merkelové přišly úroky v podobě kriminality.

Zemanovo vyjádření se značně liší od slov Merkelové i většiny špičkových politiků spolkové republiky, kteří sice mají pochopení pro protesty v Chemnitzu, tvrdě ale odsoudili výtržnosti, které je doprovodily, a především útoky na přistěhovalce.

Ve městě nedaleko českých hranic panuje vyhrocená atmosféra po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny, z níž jsou podezřelí Iráčan a Syřan, a následných útocích na přistěhovalce.

Články odjinud