U českých hranic byl další protest kvůli vraždě Němce. Skončil překvapivě

Autor: ČTK, vei - 
30. srpna 2018
22:40

Bez problémů se v Chemnitzu (Saské Kamenici) obešel dnešní večerní protest pravicového hnutí Pro Chemnitz. Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se ho nedaleko od místního fotbalového stadionu zúčastnila více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatovalo se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i dnešní protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či v útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Obavy se ale nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystoupili s projevy, se nesla v poklidném duchu. Jen občas davem zaznělo skandování typu „My jsme národ“ nebo „Prolhaná média“. Časté byly také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasili.

Pár desítek metrů od protestu se konala dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuse začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát. Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 osob.

Zatímco Kretschmera přijali dnes občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot. Ludwigová mimo jiné prohlásila, že město balancuje mezi láskou a nenávistí.

Setkání se zúčastnilo také několik zemských ministrů, mimo jiné saský ministr hospodářství Martin Dulig. Ten zdůraznil, že je nutné spolu hovořit.

„Myslím, že to bylo padesát na padesát. Padesát procent souhlasu pro premiéra a pro starostku. Ale jinak tomu v této mimořádné situaci ani být nemůže,“ komentoval setkání s občany předseda saského parlamentu Matthias Rössler.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud