„Stále slyším křik a pláč dětí.“ Sestřička promluvila o náletu, který zabil 40 školáků

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
19. srpna 2018
09:23

Zdravotní sestra Marta Rivasová Blancová, která je součástí zdravotnického týmu Mezinárodního výboru Červeného kříže v Jemenu, promluvila o náletu, při kterém zahynulo 51 lidí, z toho 40 dětí; 60 dalších osob bylo zraněno. „V uších mi stále zní jejich křik a pláč,“ Rivasová Blancová pracuje v nemocnici, kam byly oběti útoku převezeny. Její svědectví přinesl deník Guardian.

K náletu na trh v provincii Saada, která je baštou rebelů, došlo ve čtvrtek 9. srpna. Útok vedla koalice v čele se Saúdskou Arábií, kterou podporují i Spojené státy.

Při útoku v Jemenu zemřelo 51 lidí, z toho 40 dětí. Dalších 60 osob bylo zraněno.Při útoku v Jemenu zemřelo 51 lidí, z toho 40 dětí. Dalších 60 osob bylo zraněno. | Reuters

Při bombardování byl zasažen i autobus, kde cestovaly desítky dětí, 40 z nich útok nepřežilo. „Děti začaly přivážet sanitky i osobní auta. Jejich zranění byla vážná, mnoho z chlapců křičelo, někteří byli potichu – ty jsme pak vezli rovnou do márnice,“ uvedla Rivasová Blancová.

„Nebylo to poprvé, kdy jsem ošetřovala oběti náletu, kromě Jemenu jsem pracovala také v Mosulu a Iráku. Když se jedná o děti, je to nejhorší. Je to týden a pořád slyším jejich pláč,“ dodala. „Konečná bilance útoku byla 51 mrtvých, 40 z nich děti… Bylo to poprvé, co jsem se setkala s tolika dětskými oběťmi,“ přiznala.

Snaha někdy nestačí

„Ráno mě probudil telefonát, volali mi z nemocnice. Dostali zprávu o náletu. Můj kolega mi pak řekl, že zasáhli autobus plný dětí, pak začaly přijíždět sanitky. Bylo to otřesné, pohotovost byla brzo plná, museli jsme venku postavit dva provizorní stany pro lehce zraněné. Postupovali jsme podle předem nacvičeného plánu, chtěli jsme předejít případným zmatkům,“ popsala situaci zdravotní sestra.

„Nejdřív jsme si rozdělili pacienty, na řadu šli první samozřejmě ti, kteří byli v ohrožení života, ostatní mohli počkat. Naprosto jsem ztratila pojem o čase a společně s lékaři a dalšími zdravotníky jsme se jich snažili co nejvíce zachránit. Do nemocnice přijel veškerý personál i dobrovolníci se zdravotnickým kurzem... Snažili jsme se, ale někdy snaha prostě nestačí,“ vypověděla Rivasová Blancová.

Pohřby obětí útoku již začaly, přišly se s nimi rozloučit tisíce lidí.Pohřby obětí útoku již začaly, přišly se s nimi rozloučit tisíce lidí. | ČTK

„První dvě děti zemřely hned po příjezdu na pohotovosti, měly rozdrcené plíce, zlomeniny horních i dolních končetin a další zranění, nemohli jsme skoro nic dělat. Fraktury byly běžné, naštěstí jsme nemuseli provést ani jednu amputaci,“ sdělila novinářům. „Přeživší děti se ze svých zranění fyzicky dostanou, bojím se ale o jejich psychický stav.“ 

V Jemenu už zemřely desetitisíce lidí

„Když je přivezli, byly v šoku, měly strach. Jednu chvíli byly v autobusu se svými kamarády, pak přišla rána a ocitly se v nemocnici. Mnoho z nich ten den o kamaráda přišlo,“ podělila se o své obavy Rivasová Blancová. „Zdravotní systém v Jemenu je na pokraji kolapsu, Saada je navíc velmi chudá provincie, péče o duševní zdraví zcela chybí.“

V pondělí začaly pohřby obětí útoků a do metropole provincie Saada se sjely tisíce lidí, aby uctily jejich památku. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na civilisty během více než tři roky trvající války v Jemenu. V konfliktu proti sobě stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele se Saúdskou Arábií. Boje vypukly v roce 2014 a od té doby připravily o život na 10.000 lidí. 

„Je jedno, jestli se jedná o Jemen, Sýrii, Irák nebo o nějakou jinou válku, útoky na civilisty jsou nepřijatelné a nemůžeme je tolerovat,“ uvedla na závěr Rivasová Blancová. Bombardování z minulého týdne odsoudila OSN, UNICEF a další světové humanitární organizace.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Taurus70 ( 19. srpna 2018 21:49 )

 zacotomame intelektualni hovadko mimo misu,jde o to ze Vase odpovedi postradaji argumentaci k clanku ale to by jsme po Vas chteli moc ze?😂😂

fotrpjotr ( 19. srpna 2018 10:31 )

 Za vším hledej USA.

egyptanka ( 19. srpna 2018 10:03 )

To Havlovi nikdy nezapomeneme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud