Krveprolití v Jemenu: Při náletu zemřelo 29 dětí. Ušetřete civilisty, žádá OSN

Autor: ČTK, nkov - 
10. srpna 2018
15:22

Jemenští šíitští povstalci jsou ochotni spolupracovat při vyšetření čtvrtečního náletu v severní provincii Saada. O život při něm přišly desítky lidí, mezi nimiž bylo mnoho dětí. Informují o tom v pátek zahraniční tiskové agentury. Útok provedla koalice vedená Saúdskou Arábií, která jej označila za legální. Byl podle ní odvetou za předchozí raketový útok z Jemenu na Saúdskou Arábii.

Množství obětí vyvolalo velkou pozornost a generální tajemník OSN António Guterres vyzval strany bojující v Jemenu, aby ušetřily civilisty. Útok by se podle něj měl nezávisle a rychle vyšetřit.

Vůdce šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí v pátečním tweetu tuto výzvu uvítal a napsal, že rebelové jsou připraveni při vyšetřování spolupracovat.

Podle povstaleckých zdrojů, na které se odvolávají agentury, nálet nepřežilo více než 50 lidí a dalších 77 bylo zraněno. Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že při náletu byl zasažen autobus vezoucí děti, když projížděl tržištěm. Podle výboru je mezi oběťmi 29 dětí mladších 15 let.

Je načase konflikt ukončit

Výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová v dnešním prohlášení označila čtvrteční operaci za strašnou a uvedla, že útok na autobus „je tím nejhorším okamžikem brutální války v Jemenu“. „Je otázkou, zda to bude také bod obratu, který nakonec bojující strany, Radu bezpečnosti OSN a svět přinutí udělat to, co je správné pro děti, a konflikt ukončit,“ sdělila Foreová.

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že povstalci využívají děti jako lidské štíty. Své operace prý koalice plánuje s ohledem na mezinárodní humanitární zákony. Čtvrteční nálet měl být odvetou za středeční raketový útok, při němž v Saúdské Arábii zemřel jeden civilista.

Video  Záběry mají zachycovat odpálení rakety na Rijád  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 10. srpna 2018 18:05 )

Vzpominate jak Trump ronil krokodyli slzy nad "Obetmi" udajneho chem.utoku v Syrii? Jak mu bylo "Lito deti"..Proc mu neni lito techto deti a uz davno "Humanitarne nebombarduje Saudy"?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud