Šéf Poslanecké sněmovny Vondráček se sešel s americkým protějškem. Řešili hrozící obchodní válku

Autor: ČTK - 
17. července 2018
22:20

Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček dnes ve Washingtonu jednal s šéfem Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem mimo jiné o hrozbě nových celních bariér. ČTK o tom informovala Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová, podle které šéf dolní komory českého parlamentu po schůzce prohlásil, že je opatrným optimistou.

„Otevřeně a přátelsky jsme dnes probrali situaci ve světě a jak dál postupovat, aby se Evropa a USA nedostaly do celní a tarifní války,“ citovala Vondráčka jeho mluvčí.

„Naše otevřená ekonomika je závislá do značné míry na exportu, ale i USA jsou s našimi firmami a s evropskými natolik provázané, že by jim nové celní bariéry uškodily. Měli jsme čas prodiskutovat i konkrétní příklady. Paul Ryan má velkou zásluhu na úspěšné daňové reformě, kterou Kongres schválil, a v tématu jsme se v mnohém shodli. Proto zůstávám opatrným optimistou,“ uvedl Vondráček.

Vondráčkova cesta potrvá do 25. července

Už dříve poznamenal, že nynější napětí mezi Washingtonem a Evropou kvůli obchodu nikomu neprospěje. Obchodní válka by podle něho neměla vítěze.

Do Spojených států pozval Vondráčka jeho americký protějšek, který byl v Česku letos v březnu. Ryan tehdy mimo jiné vystoupil s projevem ve Sněmovně a oba politici podepsali deklaraci odkazující na těsné česko-americké vazby.

Vondráčkova cesta potrvá do 25. července. Na programu má setkání s představiteli Kongresu, s představiteli OSN i s Čechy, kteří v této organizaci pracují. Vondráček navštíví rovněž Chicago, které je známé početnou českou komunitou, a stát Wisconsin.

Ve Spojených státech chce Vondráček zejména zdůrazňovat význam transatlantické vazby a připomenout také sté výročí založení Československa, na němž měli velkou zásluhu i krajané žijící na počátku 20. století v USA.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 18. července 2018 05:53 )

Ti politici co podepsali se zločinci USA jakousi deklaraci bude jistě nějaká všivárná !Co můžete čekat od těchto zmetků kteří chtějí ovládat a manipulovat s každým státem po světě !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud