„Pomozte nám, prosím.“ Zoufalé holčičky se ozvaly z rozbombardovaného města

Autor: Darina Jíchová - 
12. března 2018
06:20

Boje si tu vyžádaly tisíce obětí a mezi nimi byly také stovky dětí. Lidé jsou v syrské enklávě východní Ghúta odřízlí od veškeré pomoci a o evakuaci místních se stále vyjednává. Na sociálních sítích se objevilo video dvou malých sester, Alay (8) a Núr (11). Ony dvě a další děti uvězněné ve městě dokumentují svůj život v Ghútě. A na svět se obrátily se zoufalou prosbou: „Pomozte nám, prosím!“ Zprávu o nich přinesl web deníku Daily Mail.

Na záběrech je vidět rozbombardované město a děti skrývající se v troskách budov. Jejich osud je o něco šťastnější a zatím se jim daří válku přežit, stovky jiných dětí takové štěstí ale neměly. Při nedávném leteckém útoku přišly dívky o svůj domov a Alaa málem i o svůj zrak, úlomky skla z oken poranily její levé oko.

„Proč útoky ještě neskončily?“

Není to jejich první příspěvek, Alaa a Núr na svém Twitteru sdílí zážitky z Ghúty už od listopadu. Zatím marně prosím o pomoc. Nejprve zkoušely apelovat na syrského prezidenta Bašára al-Asada, aby zastavil bombardování a stáhl provládní jednotky. Nyní se obracejí na světovou veřejnost. „Pomozte nám, proboha. Zachraňte Ghútu,“ prosí dívky a ptají se: „Proč útoky ještě neskončily?“

Video Z trosek domu v syrské Ghútě vytáhli živou holčičku. - Twitter

Podle humanitárních organizací od února v Ghútě zahynulo přes tisíc lidí, více než 4700 jich bylo zraněno. Většina mrtvých jsou civilisté. Unicef oblast označil za „peklo na zemi pro děti“. Problémem není jenom bombardování, ale i útoky chemickými zbraněmi.

Učitelka nechává ve třídě židle pro děti, které zemřely

Matka Alay a Núr Šamza Chatibová je učitelka, která pokračuje ve výuce i přes neustálé útoky. Ve třídě nechává volné židle pro děti, které zemřely. Alaa a Núr nedávno přišly o kamarádku Basmu.

Šamza mluvila s reportéry Daily Mailu a uvedla, že je nepopsatelné, jak děti v Ghútě trpí. To, co sdílí na Twitteru její dcery, je prý jen zlomkem toho, co se skutečně děje. Skrze novináře se obrátila na americkou a britskou vládu a prosí je, aby zatlačily na Asadova hlavního spojence – Rusko, aby nařídilo dlouhodobé příměří.

„Kolik dětí ještě musí zemřít? 

„Svět ví, čemu čelíme, a všichni stejně jen nečinně přihlíží tomu, jak bomby dopadají na naše domy a zabíjejí naše děti,“ zlobí se Šamza.

„Kolik dětí ještě musí zemřít, abyste začali jednat? Prosím vás, zachraňte naše děti, než bude příliš pozdě,“ vyzvala svět a dodala: „Twitterový účet jsem holkám založila já, chtěla jsem jeho pomocí šokovat okolní svět a donutit je, aby nás přestali ignorovat.“

Situace ve východní Ghútě je kritická,při bombardování umírají civilisté, mezi nimi jsou i stovky dětí.Situace ve východní Ghútě je kritická,při bombardování umírají civilisté, mezi nimi jsou i stovky dětí. | ČTK

„Videa mají statisíce zhlédnutí. My ale ztrácíme naději“

„Videa natáčíme často, nejde jen o moje dcery, snažíme se zachytit co nejvíce dětí. Neumíte si představit, jaké to je sedět v rozpadlém bytě a poslouchat pláč zraněných nebo umírajících dětí, nebo vyjít ven a vidět na ulici jejich mrtvá těla. Máme strach, mám hlad a žízeň, potřebujeme pomoc,“ řekla. „Proč američtí a britští politici něco neudělají? Naše videa mají statisíce zhlédnutí, lidé nám sice vyjadřují svoji podporu, ale my jsme začali ztrácet naději…“ odmlčela se Šamza.

Novináři se Syřankou telefonicky mluvili ještě několikrát, v pozadí jejich hovoru byly někdy slyšet výbuchy a křik. Šamza uvedla, že se začíná bát, že její dcery tuhle válku nepřežijí. Útěchou je celé rodině právě twitterový účet, ale i na tom je v poslední době vidět jejich pokleslá nálada. „Nenávidíme smrt a nenávidíme válku,“ napsaly Alaa a Núr po smrti další jejich kamarádky Sabah.

Apel na Macrona a Trumpa

V pátek se ve svém posledním tweetu dívky obrátily na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho americký protějšek prezidenta Donalda Trumpa.

„Milí páni prezidenti, my jsme děti, které žijí v obléhané Ghútě. Jsme v nebezpečí a víme, že nám můžete pomoc, prosím, nenechte nás samotné,“ uvedly a jejich matka dodala: „Neukrýváme žádné teroristy, nejsme zapojeni do žádné kampaně, chceme jen přežít.“

Šamza doufá, že jejich prosba splní svůj cíl a státy OSN se zasadí o to, aby boje byly zastaveny. Nebo aby došlo k masové evakuaci zhruba 400 tisíc lidí, kteří v oblasti zůstávají.

Antonin Blaha ( 12. března 2018 09:26 )

 Nase pani velvyslankyne uz jednou rekla jak to opravdu je s tou Ruskou agresi a hroznym Asadem ktereho udajne Syrane nechteji.To teda byl ooooobrovsky pruuuuser,stale se to jeste da dohledat.

matno ( 12. března 2018 09:01 )

Opravuji: O Allepu jsme toho v době války slyšeli dost a dost každý den. O Mosulu nic. Ale od doby, kdy bylo osvobozeno, už ani ťuk. A co se týče humanitárních koridorů. V Allepu jich bylo pro odchod civilů a raněných otevřeno asi sedm, v Ghůtě je to už druhý nebo třetí. V odchodu jim brání radikálové, protože jsou to v naprosté většině příslušníci jejich rodin. A o nějakém koridoru v Mosulu jsem neslyšela vůbec. A že by v Ghútě bylo uvězněno 400 tis. lidí? Nevěřím. V Allepu to mělo být taky asi 300 tisíc a nakonec se zjistilo, že jich bylo asi 70 tis. Nezlehčuji, pouze konstatuji. Ráda bych si v nějakém tisku přečetla vyjádření naší paní velvyslankyně v Sýrii, paní Fillipi. Ta by měla mít nejpřesnější informace. Ale asi by nezapadaly do "konceptu".

matno ( 12. března 2018 08:38 )

Je to hrozné, uznávám. Ale slyšeli jste nějaké prosby dětí, nebo nějaké jejich osudy z Mosulu, který byl rozbombardovám téměř z 80%, a to koalicí, vedenou Američany ? O Allepu, z kterého byla svého času zničena pouze menší část, jsme toho každý den slyšeli svého času chodily Allep

malenabald ( 12. března 2018 07:23 )

Těm bychom pomáhat měli, ne jinochům ve značkovém oblečení s mobilem v ruce.

Kominik ( 12. března 2018 07:15 )

Mno postrašeni a petkami jsme byli, teď tady máme něco na soucit a lítost, tak blesku a včil zase něco pozitivního na zasmání

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud