Letadla v Sýrii zaútočila na podzemní nemocnici. Zůstaly z ní jen trosky

Autor: dj, ČTK - 
2. 2. 2018
13:29

Syrská armáda při údajném náletu na severozápadní provincii Hamá, která je v držení rebelů, naprosto zničila podzemní nemocnici. Bombardování si na rozdíl od předešlých útoků nevyžádalo žádné oběti. Nemocnice byla zbudovaná zhruba 20 metrů pod povrchem a podle všech zdrojů se jednalo o jeden z nejhorších útoků na nemocnice v Sýrii, o náletu informovala stanice BBC.

Není přesně jasné, kdo za včerejším útokem stál, nicméně média útok přisoudila syrské vládě. Protože vojenské letouny armády a jejich ruských spojenců byly spatřeny nad napadenou oblastí. V posledních dnech přibylo náletů na části země, které ovládají rebelové.

Nemocnice je v troskách

Syrská vláda a Rusko popřely, že by útočily na civilisty. Nemocnici u města Kafr Zita však včera zasáhlo pět speciálních raket, jaké může mít jen armáda, uvedla mezinárodní koalice zdravotnických organizací. „Tohle měla být ta nejbezpečnější nemocnice v Sýrii,“ řekl mluvčí organizace Avi D’Souza. Domnívá se, že bombardování si nevyžádalo žádné oběti jen díky okamžité evakuaci. Lékaři, pacienti a další zaměstnanci nemocnice se přesunuli do zabezpečených pokojů, když slyšeli blížící se stíhačky.

Nálet na podzemní nemocniciNálet na podzemní nemocnici | 

Zdravotní centrum je pro území nezbytné. D’Souza uvedl, že nemocnice za měsíc provede nejméně 150 komplikovaných operací a její služby využívá téměř 50 tisíc lidí žijících v jejím nejbližším okolí. Podzemní budova je nyní naprosto zničená a lékaři se domnívají, že pro zdravotnické středisko je nepoužitelná. Útočníci využili hypersonické rakety „Bunker Buster“ vyvinuté právě pro účely likvidace podzemních pevností.

Čtrnáct útoků za měsíc

„Tohle byl zatím nejhorší útok proti nemocnici,“ řekl D’Souza, „jen v lednu jich vláda nařídila 14, ale nikdy ne tak velký.“ Ve čtvrtek promluvil s tiskem také humanitární pracovník OSN Jan Egeland a oznámil, že na obléhané území není možné dodat žádnou humanitární pomoc ani v podobě balíčků jídla, vody či léků„Diplomatická cesta je k ničemu, veškeré naše snahy o vyjednávání byly marné. Poslední zásilku s humanitární pomocí jsme do obléhaných oblastí dostali na konci listopadu. Boje musí skončit, potřebujeme, aby Rusko, Írán i Turecko stáhlo svoje jednotky,“ nechal se slyšet Egeland.

Situace je podle něj ještě horší než v minulosti. Každou jejich zásilku musí schválit syrská vláda a na dané území je musí dopravit jejich armáda. „Bojuje se všude, ve střední a západní Sýrii se střetává vláda a rebelové, na severu bojují Turci proti Kurdům a na syrsko-íránských hranicích doznívají boje se zbytkem Islámského státu,“ dodal.

Smrtící nálety syrské armády

Nálety na severozápadě Sýrie si včera vyžádaly životy 28 lidí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) bombardování připisuje syrské armádě. Povstalecké ostřelování Damašku si mezitím vyžádalo životy sedmi lidí a dalších 13 osob bylo zraněno.

Vojenské letouny a vrtulníky zasáhly cíle v provinciích Idlib, Hamá a Halab (Aleppo), včetně měst Sarákib a Kafr Nabúda. Syrská armáda a její spojenci se snaží dobýt opozicí ovládané město Sarákib v provincii Idlib poté, co minulý měsíc získali kontrolu nad leteckou základnou Abú ad-Duhúr. Vojáci syrského prezidenta Bašára Asada podle SOHR v regionu dobyli několik vesnic.

Povstalce vedou džihádisti

Nejsilnější povstaleckou skupinou v severozápadní Sýrii je Tahrír aš-Šám, koalice džihádistů, v níž operují příslušníci někdejší syrské odnože mezinárodní teroristické organizace al-Káida, známé jako an-Nusra. Provládní síly v průběhu syrské občanské války, která začala v roce 2011, povstalce vytlačily z řady významných území. Opoziční skupiny však stále kontrolují důležitý region nedaleko Damašku, Homsu a enklávu na severozápadě země.

Doporučujeme
satanas ( 2. února 2018 18:02 )

Amici uz nasly ty chemicke zbrane co nenasly v Iraku?

Antonin Blaha ( 2. února 2018 17:51 )

 Jsou to povstalci proti zakone vlade?Jsou.Takze bijte je slitovani nemejte a na mnozstvi nehledte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa