V cizině umírají stovky Čechů ročně. Ve kterých destinacích smrt číhá nejčastěji?

Autor: bud - 
10. 8. 2018
05:50

V poslední týdnu zemřelo na zahraniční dovolené hned několik Čechů. Kromě smrti po útoku žraloka v Egyptě se několik lidí utopilo a jedna dívka zemřela při turistice po pádu do vodopádu. Nejde ale o nic výjimečného, každé léto si vyžádá více než stovku českých obětí a za celý rok jich zemře přes 400. Podle cestovních kanceláří jsou Češi na dovolených akčnější a častěji zkoušejí různé rizikové zážitky.

Za posledních 10 let zemřelo v zahraničí celkem 4247 Čechů. Obvykle jde o přibližně 400 úmrtí ročně, v nejtragičtějším roce 2007 zemřelo 497 Čechů. Za stejnou dobu se nějakým způsobem zranilo přes 3000 lidí.

Loni zemřelo 477 Čechů, z toho nejvíce tragédií se stalo na Slovensku, v Německu a ve Velké Británii. Například v Chorvatsku, kam v létě vyrážejí statisíce Čechů, řešila ambasáda 23 úmrtí. Egypt, kde letos zabil turistu žralok a další Čech zemřel na jaře na selhání srdce, mezi „smrtícími“ destinacemi nefiguruje. Za letošek ještě souhrnná čísla nejsou k dispozici.

Podrobnou statistiku ohledně příčin úmrtí si české úřady nevedou. Jasně ale dominují neštěstí na silnicích. „Velkou část úmrtí tvoří dopravní nehody,“ uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Úmrtí v moři nejsou zdaleka tak častá, jak to v posledních dnech může vypadat. A významnou část navíc tvoří i nešťastné okolnosti.

Video Starosta egyptské Marsá Alam: Český turista zemřel po prvním - David Budai, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

V létě umře přes 100 lidí, je to běžné

Pravidelně Češi umírají v průběhu letních měsíců při dovolených, v posledních pěti letech to bylo vždy něco přes 100 lidí. Třeba loni zemřelo 101 lidí, o rok dříve pak 108. V průměru tak jde o jednoho člověka za den, takže častá úmrtí z posledních dnů rozhodně nejsou výjimkou.

Letní úmrtí Čechů v ciziněLetní úmrtí Čechů v cizině | 

Potvrzuje to i místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Letošní rok není v ničem extrémní, je v podstatě standardní. Extrémní je to, co se stalo v Egyptě. Je to opticky zajímavější než jiné smrti,“ řekl pro Blesk Zprávy. Zároveň ale odhaduje, že úmrtí při dovolených bude v budoucnu zřejmě přibývat.

Expert: Češi neznají rizika

„Turistika se mění z odpočinkové na zážitkovou, takže případů zranění a rizikových okamžiků bude přibývat. A může se stát, že úmrtí doprovázejících české turisty na cestách přibude,“ odhaduje Papež. Češi podle něj častěji zkoušejí adrenalinové sporty nebo atrakce, jako například létání nebo vyjížďky na horských kolech nebo čtyřkolkách v náročném terénu.

„Češi si mnohdy nejsou vědomi rizik a nejsou trénovaní na to, do čeho se pouštějí. Myslím, že i provozovatelé atrakcí budou muset více hlídat, koho na atrakci pouštějí, a cestovní kanceláře se budou muset více zaměřit na osvětu,“ dodal Papež.

Tady se umíralo nejvíce (rok 2017):

  • Slovensko: 115
  • Německo: 110
  • Británie: 27
  • Chorvatsko: 23
  • Španělsko: 23
  • Itálie: 16

Video Která dovolenková destinace je bezpečná? Expert radí, kam vyrazit - David Budai, Petr Soukup, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz / Stephane Sarrazin - WHITE SAND
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa