Průjem z jídla na dovolené v cizině? „Kontrolujte víčka,“ radí expertka

1080p720p360p
Autor: bud - 
24. 6. 2018
06:35

Dovolená v zahraničních a exotických zemích může připravit nemilé překvapení v podobě zažívacích problémů. Důvodem jsou odlišné bakterie v místním jídle, mění mikroflóru Čechů, řekla ve studiu Blesku hygienička Zdeňka Jágrová. Podle ní je potřeba vyhýbat se pouličním občerstvením, které zrovna neoplývají čistotou.

„Když se kdysi jezdilo na dovolenou na letní byty, tak se říkalo, že každá změna řezníka způsobí zažívací potíže,“ říká v rozhovoru Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Situace v exotických destinacích je podobná a může Čechům způsobit průjmy. „V mase, v zelenině jsou různé bakterie, které se liší v Česku, Itálii nebo třeba v Egyptě. Při změně místa se změní mikroflóra a někteří na to reagují.“

Třeba v Egyptě, který patří mezi oblíbené dovolenkové destinace, hrají roli i vysoké teploty. „Manipulace s potravinami musí být velmi striktní, aby nedošlo k přemnožení škodlivých mikroorganismů a nedošlo k onemocnění. Je tam mnohem snažší se čímkoli nakazit,“ myslí si hygienička.

Potraviny loupejte nebo omývejte

Lidem radí, aby se v zahraničí drželi několika základních pravidel, která riziko nákazy minimalizuje. „V exotickém zahraničí nepijte vodu, která není z lahví, a kontrolujte uzávěr, jestli není voda opakovaně doplněná. Také není vhodné jíst výrobky, které nelze oloupat nebo dostatečně umýt. Protože i na jahodách nebo v jahodových koktejlech může ulpívat nejen virus žloutenky typu A, ale i různé bakterie a paraziti,“ popisuje Jágrová.

„Doporučila bych jídlo konzumovat tam, kde je velký obrat a je tam hodně návštěvníků, takže nedochází ke zdržení hotových výrobků,“ říká s tím, že v takovém občerstvení se snižuje šance, že se bakterie přemnoží.

A hlídat by si dovolenkáři měli také okolí bister, hospod či restaurací, do kterých zavítají. „Je potřeba se dívat také okolo, aby třeba před hospodou nebyl někdo, kdo umývá nádobí pod hydrantem. To vypovídá o tom, jakým způsobem se tam s potravinami manipuluje,“ dodává v rozhovoru.

Doporučujeme
jardavozembouch ( 24. června 2018 13:06 )

Jinak nechapu, proc jet v tom vedru nekam, kde je jeste vetsi vedro a opekat se deset dni jako spekacek. V lete si projet Cesko a do teplych kraju odletet v zime.

jardavozembouch ( 24. června 2018 13:04 )

Stejne se vetsina lidi potrebuje zhubnout. Pry jsme lini cvicit, takhle se alespon probehnou na zdravem vzduchu... Jen nevim, zda si stihnou natocit selficko ))) V kazdem pripade na tu dovcu nezapomenou...

rexrothak ( 24. června 2018 10:46 )

Nevidím důvod se jet připalovat někam kde je 45°C,když v naší kotlině je 35-37°C.

dajka123 ( 24. června 2018 08:31 )

Také si říkám. Dědek už 10let nežije a teď vytahují jeho bokovky. Zřejmě si babiny chtějí přilepšit k důchodu, tak poskytují rozhovory Pleskáčům a ti ještě stopnou diskuzi.

dajka123 ( 24. června 2018 08:28 )

Řekla bych, že třeba v Egyptě můžu KO víčka jak chci, když stačí vypláchnout si pusu vodou z kohoutku a na problém je zaděláno. To bude nějaká tuze chytrá paní. 😉

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa