Žralok připlul ke břehům dalšího dovolenkového ráje Čechů. Vyděsil turisty na Krétě

Autor: Darina Jíchová - 
15. 8. 2018
12:20

Žralok připlaval až k pobřeží řecké pláže Plakias, která se nachází u turisty oblíbeného města Rethymnon na Krétě. Lidem se tak naskytla nevídaná podívaná, kdy se ve vodě objevil přes 1 a půl metru dlouhý žralok. Někteří pohotoví turisté jeho plavbu zachytili na video. Na rozdíl od tragédie v Egyptě, kde žralok zabil Čecha Petra, nedošlo k žádnému incidentu.

Žralok lidi na pláži vyděsil, nikomu se naštěstí nic nestalo. Žraloci se u Řecka objevují podle odborníků zřídka - Středozemní moře, zvláště pak vody u pobřeží, jsou pro ně příliš mělké a teplé.

Za posledních 160 let došlo jen k devíti smrtícím útokům. Odborníci dodávají, že žraloci, kteří se přiblíží k řeckému pobřeží, patří mezi ty „neškodné“.

Egyptská tragédie: Pátrání po zabijákovi

V Egyptě mezitím pokračuje hon na žraloka tygřího, který při útoku u letoviska Marsá Alam zabil českého turistu Petra. Do pátrání po agresivní parybě se zapojil i místní bývalý policista Hossam Helmy, který se za žraloky potápí. Potvrdil, že šlo o žraloka tygřího. „Kousnutí bylo obrovské, asi 40 centimetrů, po predátorovi nyní pátráme,“ uvedl Helmy pro Český rozhlas.

Smrtící útok přiměl egyptské úřady, aby změnily pravidla pobytu u moře. Platí zákaz skákání z mola, turisté mají povoleno plavat jen u břehu. Zpřísní se i stávající zákaz plavání u korálových útesů, kde k neštěstí došlo.

Češi do Egypta jezdí dál

Čechy zpráva o úmrtí Petra šokovala, podle cestovních kanceláří ale své dovolené neruší a dál do Egypta jezdí. Oproti tomu většina Němců prý urychleně měnila své destinace, k pobřeží Rudého moře se bojí. Starosta Marsá Alam Atef Wagdy se snaží rozptýlit obavy turistů prohlášením, že něco takového se na místě stalo poprvé.

Žraloci u evropských břehů

Od roku 2004 u egyptského pobřeží došlo k 5 smrtícím útokům žraloka a k 15 dalším útokům, které napadení naštěstí přežili. Žraloci se objevují i v dalších oblíbených destinacích Čechů.

Poslední útok žraloka v Chorvatsku byl podle serveru Sharkattackdata.com zaznamenán v roce 2008, nešlo však o smrtící napadení. Ve Francii žralok zaútočil naposledy v roce 2014, napadený setkání přežil. Španělé útok zaznamenali v roce 2016, Italové pak v roce 1995.

Video Starosta egyptské Marsá Alam: Český turista zemřel po prvním kousnutí. - David Budai, Aleš Brunclík

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

padouch236 ( 16. srpna 2018 09:12 )

Co si to vůbec to žraločí děcko dovolilo, připlout k pánům zeměkoule? Nemělo nejprve požádat o povolenku???

Giza ( 15. srpna 2018 22:51 )

Mají málo potravy ? Píšou že jen letos se utopilo přes 1500 migrantů...

lambrika ( 15. srpna 2018 18:01 )

Myslím , že ani takové pozdvižení by nebylo kdyby žraloka potkali v lese nebo v parku. Tam je to normální Úďo .

ivoadler ( 15. srpna 2018 17:39 )

Sežrali jste mi ryby, tak já teď sežeru vás.

sores ( 15. srpna 2018 16:53 )

Je to odporný živočich,brr. Žene je k břehům to horko které letos je na celé planetě, dle vědců.

Zobrazit celou diskusi
Další videa