Dovolenkové ráje v ohrožení: Ohnivé peklo, vedro i lijáky. Co Čechům radí ministerstvo?

 • Autor: Mii,ula - 
  26. 7. 2018
  06:00

  Požáry, deště nebo teroristické útoky. To je jen příklad nebezpečí, které aktuálně číhá v oblíbených turistických destinacích napříč nejen Evropou. Dovolenkáři musí být na pozoru jak při cestě do oblíbeného Chorvatska, tak do Řecka, Itálie nebo Egypta. Na možné hrozby upozorňuje na svých stránkách ministerstvo zahraničí, které zároveň doporučuje, ať se každý cestovatel zaregistruje v databázi Drozd. Existuje i jako mobilní aplikace a lidem v případě nebezpečí rozesílá SMS zprávy.

 • 1.Řecko

  Nejkritičtější situace panuje v posledních dnech v Řecku, kde na východ od Atén zuří intenzivní požáry. Ohnivé inferno kolem turistických oblastí Kineta, Mati, Rafina nebo Penteli si již vyžádalo 79 obětí a 187 zraněných, z toho 23 dětí. Neznámý počet lidí je navíc stále pohřešovaný.

  Řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil třídenní smutek, který má mrtvé uctít. Hasiči se mezitím snaží oheň dostat pod kontrolu, což se jim postupně daří – v úterý již požáry byly podle mluvčí hasičské služby Athén na ústupu.

  Podle ministerstva zahraničí by čeští turisté pobývající v oblastech zasažených požáry měli postupovat dle pokynů policie, hasičů, zaměstnanců hotelů a komunikovat s delegátkou cestovní kanceláře. Zároveň by si měli připravit evakuační zavazadlo, ve kterém budou léky, voda, cestovní doklady, peníze a mobilní telefon. U dětí pak kojenecká výživa, pleny atd.

  Video Požáry v Řecku - Reuters
  1080p 720p 360p

  Pokud se člověk ocitne v blízkosti požáru a nebude moci utéct, ministerstvo doporučuje kontaktovat pobřežní hlídku na čísle 108 a v případě pohřešování osoby hasiče na čísle 199 nebo evropskou nouzovou linku 112, kde lze hovořit i česky. Zároveň je možné kontaktovat krizové centrum ministerstva vnitra Řecka na čísle +30 210 33 59 002-3.

  K rušení dovolených nedochází

  České turisty cestovní kanceláře Fischer požáry zatím nijak zvlášť nezasáhly. Říká to mluvčí společnosti, Simona Fischerová. „Požáry u Athén se našich klientů nijak nedotkly. Drtivá většina našich klientů je na ostrovech, které mají svá příletová letiště. Nejbližší pevninské letovisko je na Peloponéském poloostrově a je vzdálené přes 250 kilometrů. Klienty v Athénách v tuto chvíli nemáme ani na poznávacích zájezdech,“ sdělila pro Blesk Zprávy.

  Nikdo z klientů se na požáry ani neptal nebo nerušil svůj plánovaný zájezd. Pokud by se situace zhoršila, Fischer je připraven podniknout potřebné kroky pro zajištění bezpečnosti všech jejich cestujících.

  Zato cestovní kancelář Exim Tours na místě klienty má. „Situace na Attice, kde máme klienty, se uklidnila, byl obnoven normální provoz. Silné požáry, které způsobily katastrofu, jsou na druhé straně Attiky, než je hotel s českými klienty,“ popisoval situaci zástupce společnosti.

 • 2.Švédsko

  Problém s požáry má také Švédsko, kde je situace zhoršená faktem, že země není na vlny extrémních veder ani oheň připravená. S bojem proti plamenům museli tak pomoci hasiči z Itálie, Německa, Norska, Dánska, Polska a Francie. I Česko nabídlo pomoc – speciální vrtulník Letecké policie ČR.

  Varování švédského meteorologického a hydrologického institutu aktuálně platí pro oblasti Örebro, Västmanland, Uppsala, Södermanland a Stockholm. Panují v nich teploty dosahující i 35 stupňů Celsia, které způsobily kolem 70 lesních požárů a požárů travnatého porostu. Několik oblastí bylo evakuováno. Pro Švédsko je tato situace velice netypická, teploty zde obvykle v létě nepřesahují 23 stupňů Celsia.

  „Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu v této souvislosti upozorňuje turisty, aby dodržovali zákaz zakládání ohňů, respektovali uzavírky silnic a v případě nutnosti se řídili pokyny bezpečnostních složek,“ uvádí české ministerstvo zahraničí. 

 • 3.Itálie

  S opačným problémem než Řecko a Švédsko se na začátku týdne potýkala Itálie. Zemi zasáhly silné bouřky a deště, u kterých meteorologové vydali oranžové upozornění, tedy riziko materiálních škod. Hrozily i sesuvy půdy. Na severu Itálie dokonce sněžilo.

  Video Potíže dovolenkových rájů Čechů: Silné bouřky zasáhly Itálii a Chorvatsko - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková
  1080p 720p 360p

  Byť k velkým škodám nedošlo, turisty náhlé špatné počasí zaskočilo. Jako redaktorku Blesk Zpráv, která aktuálně v Itálii pobývá. „Pršelo i v noci. Silný déšť nás dokonce budil. Ochladilo se a nemáme nic teplého na sebe. Leje stále jako z konve a bouří. Je nám zima a nemáme topení,“ popisovala Zuzana Zelenková.

  V současné chvíli by deště měly být pryč a opět panuje letní počasí.

 • 4.Chorvatsko

  Prakticky stejný problém jako Itálie řešilo na začátku týdne Chorvatsko – silné deště, lokální záplavy a hrozba sesuvu půdy. Bouřky zasáhly hlavně ostrovy Hvar a Vis. Počasí zkomplikovalo také dopravu, uzavřeny byly například silnice DC66 mezi Brsečí a Moščeničkou Dragou či DC8 mezi Karlobogem a Svatou Marií Magdalenou.

  Cestovní společnost Fischer ale v souvislosti s dešti v Chorvatsku žádné problémy nezaznamenala. „Dle informací od našich delegátů byl během noci z neděle na pondělí zasažen hlavně Kvarner v okolí Crikvenice, kde byly uzavřeny i některé silnice či omezena rychlost kvůli větru a kluzké vozovce kvůli mokru. V této oblasti momentálně nemáme žádné klienty,“ popisovala mluvčí Simona Fischerová.

  „Na Kvarneru máme klienty především na ostrově KRK, kterých se z hlediska dopravy omezení nijak nedotklo. Ještě téhož dne, kdy k povodním došlo, mohli klienti opět k moři a povodně na klidný průběh dovolené neměly žádný vliv,“ dodala.

  Všem lidem cestujícím do i z Chorvatska doporučuje sledovat stránky chorvatského automotoklubu HAK, který vydává aktualizované uzavírky, omezení či doporučení řidičům.

 • 5.Egypt

  Trochu jiný druh nebezpečí číhá na turisty v Egyptě. Jaký, ale české ministerstvo zahraničí neuvedlo. Na jeho stránkách jen stojí, ať se občané Česka vyhnou městům v údolí Nilu, zejména Luxoru, Edfu a Asuánu, jelikož zde panuje zvýšené bezpečnostní riziko.

  „Turistická letoviska v Egyptě svoji bezpečnostní ochranu zvýšila, jsou ale místa, kam nedoporučujeme vůbec cestovat. Poslední dva týdny nedoporučujeme navštěvovat oblíbená města, která jsou v údolí Nilu, nebo jezdit na Luxor nebo Asuán. Ty důvody jsou bezpečnostní, je tam možnost incidentu, ale blíž informace rozebírat nebudeme,“ komentovalo doporučení pro Blesk Zprávy ministerstvo zahraničí.

  Zvýšeným bezpečnostním rizikem je pravděpodobně hrozba teroristického útoku. Egypt se posledních několik let potýká se zvýšenou aktivitou extremistických islamistických skupin, které v zemi vykonaly několik atentátů. Loni se při útoku v letovisku v Hurghadě stala obětí podobného útoku i Češka Lenka.

  Video Velvyslankyně v Egyptě: Jak pobodaná Češka popisovala útok na pláži? - Jan Jedlička, Jakub Veinlich
  1080p 720p 360p

  Cestovní kancelář Fischer z toho důvodu momentálně žádné výlety do rizikových oblastí v Egyptě nepořádá. „Doporučení MZV necestovat do údolí Nilu je považováno jako preventivní opatření kvůli zvýšenému zájmu o Egypt v letošní sezoně. Doporučení MZV respektujeme a nepořádáme do oblasti prozatím výlety, přestože se tam nic nestalo,“ sdělila mluvčí společnosti Simona Fischerová.

  Ani Exim Tours si nemyslí, že je třeba před cestou do Egypta panikařit. „Ministerstvo občas taková doporučení dává. Situace je tam stejná jako před měsícem, či rokem,“ uvedl zástupce kanceláře pro Blesk Zprávy a dodal, že pokud se člověk chce cítit v bezpečí, je dobré cestovat do zahraničí s cestovní kanceláří.

  Pokud se nicméně Češi v Egyptě ocitnou v nesnázích, mohou kontaktovat zastupitelský úřad v Káhiře na lince +201227427513.

Doporučujeme
jozinzbazin ( 26. července 2018 12:30 )

Ministerstvo nemuze rict nic jineho nez: "Mili Cesi, jen tam jedte, mate to stejne na uver, a vam se prece, stejne jako v jinych pripadech, proste nemuze nic stat." I kdyby tam byla cedule v cestine:"zakaz vstupu", nevahejte a pokracujte v ceste. Van se to inferno vyhne. Vzdyt jste Cesi!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa