Švédsko sužují lesní požáry. Česko nabízí vrtulník s vakem i posádkou

Autor: ČTK - 
23. 7. 2018
19:06

Ve Švédsku, které se potýká s nevídaným rozsahem lesních požárů, hrozí, že se plameny v nadcházejících dnech ještě více rozšíří. Před nebezpečím dnes varoval úřad civilní obrany MSB. V zemi panuje mimořádné sucho a také vlna veder, která překonává rekordy od 19. století, kdy se záznamy začaly systematicky vést. Česko nabídlo na pomoc s hašením rozsáhlých požárů zapůjčení vrtulníku s vakem na vodu i s posádkou. Nyní česká diplomacie čeká na odpověď švédské strany, řekla v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. 

„Riziko je extrémní,“ uvedla Britta Rambergová z MSB na dnešní tiskové konferenci. Obzvláště ohrožený je jih Švédska, kde teploty podle meteorologů dosáhnou ke 35 stupňům Celsia.

Švédsko, kde běžný letní den znamená teplotu okolo 23 stupňů Celsia, nemá pro řádění velkých lesních požárů v nynějším rozsahu dostatečné kapacity, proto do země přijeli pomoci hasiči z Itálie, Německa, Norska, Dánska, Polska či Francie.

Aktuálně MSB eviduje v celém Švédsku 27 lesních požárů, což je o polovinu méně než v neděli. S výjimkou čtyř mají hasiči všechny požáry pod kontrolou. MSB se ale obává, že se situace může zdramatizovat.

Česko nabízí vrtulník s bambi vakem

„Ihned v neděli jsem požádal Leteckou službu Policie ČR o vyčlenění speciálního vrtulníku a maximální možnou spolupráci při pomoci Švédsku,“ oznámil Jan Hamáček (ČSSD), který vede ministerstvo vnitra a je pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Česko nabídlo Švédům podle Valentové okamžité zapůjčení vrtulníku Bell 412 s takzvaným bambi vakem, díky němuž může vrtulník nabírat vodu na hašení přímo z vodních ploch.

Česká nabídka pomoci byla podle ministerstva zahraničí zapsána do takzvaného EU Emergency Response Coordination Centre (ERCC) v Bruselu, přes které je pomoc Švédsku koordinována. „Nyní čekáme na vyjádření švédské strany, zda tuto formu pomoci přijme,“ doplnila mluvčí ministerstva.

Problémy s lesními požáry má také Finsko, a to především ve východním Laponsku. Zde ale hasičům pomohl se zvládnutím plamenů déšť.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa