V SMS milence kritizoval Trumpa. Vysoce postavený agent FBI dostal padáka

Autor: base, ČTK - 
13. srpna 2018
20:06

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) propustil svého vysoce postaveného agenta Petera Strzoka, který v SMS komunikaci se svou milenkou a právničkou FBI Lisou Pageovou kritizoval nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Média o tom informoval Strzokův právník Aitan Goelman, podle něhož je propuštění výsledkem politického tlaku.

Strzok byl loni v létě z týmu vyšetřujícího údajné vazby Trumpovy předvolební kampaně na Moskvu odvolán poté, co vyšlo najevo, že si s Pageovou mimo jiné psal o tom, že prezidentské volby 2016 by měla vyhrát Hillary Clintonová. Trumpa dvojice vysoce postavených pracovníků FBI nazývala „idiotem“ nebo „odpornou osobou“.

Goelman magazínu Politico řekl, že disciplinární řízení v rámci FBI doporučilo Strzoka degradovat a na 60 dní přerušit jeho pracovní poměr. Tento postup ovšem podle agentova právního zástupce zrušil náměstek ředitele FBI David Bowdich, který se rozhodl dlouholetého agenta propustit.

„Rozhodnutí propustit agenta Strzoka je nejen vybočením z běžné praxe FBI, ale je také v rozporu s prohlášením ředitele (Christophera) Wraye před Kongresem a s jeho zárukami, že FBI se hodlá držet standardního vnitřního procesu v této i ve všech ostatních personálních záležitostech,“ řekl Goelman.

Podle jeho názoru jde o výsledek politického tlaku a způsob, jak potrestat Strzoka za „politické výroky chráněné prvním dodatkem“ americké ústavy. FBI propuštění agenta ihned nekomentoval.

Protitrumpovské SMS zprávy posílané mezi dvěma vysoce postavenými pracovníky FBI byly republikánskými zákonodárci označovány za důkaz zaujetí FBI proti nynějšímu prezidentovi, nebo dokonce širšího spiknutí amerických institucí. Strzoka na Twitteru opakovaně kritizuje i sám Trump, který také okamžitě reagoval na zprávu o jeho propuštění. „Agenta Petera Strzoka právě propustili z FBI – konečně,“ napsal šéf Bílého domu a dodal, že vyšetřování jeho údajné předvolební spolupráce s Ruskem je „totální kachna“.

Strzok se minulý měsíc vůči obviněním ze zaujatosti hájil i před americkými kongresmany, kteří se ptali například na zprávu ze srpna 2016, v níž napsal, že „zastavíme“ Trumpa. „Říkám jasně, jednoznačně a pod přísahou: Ani jednou během 26 let služby při ochraně mého národa mé osobní názory neovlivnily jediný úřední krok, který jsem podnikl,“ prohlásil Strzok.

VIDEO: Ekonom varuje Trumpa před obchodní válkou.

Video Propouštění, krize a utrpení lidí: Ekonom varuje Trumpa před obchodní válkou. - David Budai, Jan Jedlička

buznazblesku ( 13. srpna 2018 21:00 )

Durazně požaduji abych byl zablokovan,nebo začnu psat opet pravdu!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud